16 Haziran Pazar


Aile hekimlikleri ‘bebek dostu’ oldu

Aile hekimlikleri ‘bebek dostu’ oldu   Karacabey’de ‘Bebek Dostu’ unvanı almaya hak kazanan aile hekimliği birimlerine sertifikaları törenle verildi.   Karacabey...
Bu Haber 12 Nisan 2019 08:15 Yayınlandı

 

Karacabey’de ‘Bebek Dostu’ unvanı almaya hak kazanan aile hekimliği birimlerine sertifikaları törenle verildi.

 

Karacabey Devlet Hastanesi’nde gerçekleşen törene, Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Karacabey Belediye Başkan Vekili Faruk Türe, Karacabey İlçe Sağlık Müdürü Dr. Volkan Çiğdem, Karacabey Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Arif Kadri Balcı ile sağlık personelleri ve vatandaşlar katıldı.

 

Tören öncesinde anne sütünün önemi ile ilgili katılımcılara çeşitli bilgiler aktarılırken, sunumların ardından Karacabey’de ‘Bebek Dostu’ unvanı almaya hak kazanan aile hekimleri ve aile sağlığı merkezi çalışanlarına sertifikaları takdim edildi.

 

 

Programda konuşan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, sağlık sunumunda temel hedeflerinin anne ve çocuk sağlığını korumak olduğunu belirterek, bu kapsamda anne sütünden taviz vermeyeceklerini söyledi.

 

Bebeğin sağlıklı gelişimi açısından ilk altı ay yalnızca anne sütü ile beslenmesinin gerekli olduğunu ifade eden Dr. Akan, “Anne sütüyle beslenmeyen bebekler, bağışıklık sistemi yeterince gelişmediği için maalesef enfeksiyon hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa karşı savunmasız kalabiliyorlar. Bu yüzden anne sütüyle ilgili farkındalık çalışmaları daha anlam ve önem arz ediyor” dedi.

 

Bursa anne bebek sağlığında başarılı

 

 

Bursa olarak anne bebek sağlığı açısından başarılı bir il durumunda olduklarına dikkat çeken Dr. Akan, “Bakanlığımızın 1991 yılından bu yana yürüttüğü ‘Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları’ programı kapsamında belirlenen kriterlere uygun sağlık kuruluşlarına ‘Bebek Dostu’ unvanı verilmektedir. Bu kapsamda 2008 yılından beri ‘Altın Bebek Dostu İl’ unvanına sahip ilimizde; 25 hastane, 820 aile hekimliği birimi ve 8 Sağlıklı Hayat Merkezimizin ise tamamı ‘Bebek Dostu’ unvanına sahip bulunuyor. Bugün de Karacabey’de 19 aile hekimliği birimimiz ‘Bebek Dostu’ unvanı almaya hak kazandı. Tüm bu gelişmeler, ilimizde yürütülen anne bebek sağlığı çalışmaları açısından gurur vericidir” dedi.

 

Nitelik arttırılmaya devam edilecek

 

 

Hastanelerin doğumhane, yenidoğan üniteleri ve ameliyathanelerinde çalışan personel ile koruyucu sağlık hizmetlerinde görev alan tüm personele eğitimler verildiğini ifade eden Dr. Akan, bu alanda çalışan sağlık personellerinin konu hakkında niteliklerinin arttırılmaya devam edileceğini söyledi.

 

Konuşmanın ardından ‘Bebek Dostu’ unvanı almaya hak kazanan aile hekimliklerine sertifikaları Dr. Özcan Akan ve protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM