17 Şubat Pazar


Ağzı olan konuşursa

Ağzı olan konuşursa Aklını, sağduyusunu empati ile soslayarak insan gibi konuşanların yanı sıra, bilgi sahibi olmadan, irdelemeden, önüne geleni...
Bu Haber 4 Haziran 2013 08:00 Yayınlandı

Aklını, sağduyusunu empati ile soslayarak insan gibi konuşanların yanı sıra, bilgi sahibi olmadan, irdelemeden, önüne geleni önüne geldiği şekilde hiç düşünmeden konuşan, yazan, insanlar vardır ki, bunlara  “ağzı olan konuşuyor” sözü cuk oturmaktadır. Bunlar genellikle kendini bilmeyenlerdir.

 

İslam Dünyasının ilk Filozoflarından birisi olan El-Kindi, Felsefe tanımına “Felsefe insanın kendini tanımasıdır” der.  Kindi’ye göre, aklı sayesinde açgözlülüklerini ve öfkesini bastıran kimse birde ilmin derinliklerine dalarak varlığın hakikatini araştırmayı karakter haline getirirse; “Hikmet, kudret, adalet, hakikat, iyilik ve güzellikle nitelenen Hak’ka yakın benzerlikte faziletli bir insan olur”

 

Peki ya bunlara sahip olamayan kimse konuşursa ne olur? Tabi ki ağzı olan konuşuyor sözcüğünde olduğu gibi bilgi sahibi olmadan, düşünmeden konuşan ve yazan kendini bilmez insan sıfatına bürünür ki, onlara da Mevlana Celalettin ‘okluğun boşalması’ ifadesiyle aynen şöyle der;

 

“Kuş havada uçarken gölgesi de yere aksedip kuş gibi koşar. Ahmak kişide o gölgeyi avlamak amacıyla onun ardından koşar durur. Onun havada ki kuşun gölgesi olduğundan habersiz, yerdeki bir gölge, asıl ise Hüma gibi uçmaktadır. Bilgisizlikten gölgeye ok atar. Okluğu boşalınca da üzülür. Ama bir kimsenin gölgesi Hakk’ın gölgesi olursa, Hak onu hayal ve gölgeden kurtarır”

 

Mevlana Celalettin, kendini bilmezin, ağzı olan konuştuğunda ifadesinde yer aldığı gibi davranması halinde bu olumsuz hal ve hareketlerin zararlarının kendisiyle sınırlı olmadığını bakın nasıl ifade ediyor. “Edepsizin kötülüğü yalnız kendisine değildir, belki tüm dünyaya karşılık ve ateş verir”

 

Celalettin Rumi’nin konuyla ilgili ve yukarıdaki dizelerin devamı gibi birde öğüdü vardır. “Hakk’ın bize edep ihsan etmesini isteyelim. Çünkü terbiyeden (Kendini bilmemek, adap ve edep özründen) noksan olan onun lütfuna layık değildir”

 

İşte etrafımızda bu kategoride öyle insanlar var ki elinin hamuruyla erkek işine karışan. Gazetecinin görevi haber yapmak ve yorumlamaktır. Ölçüler çerçevesinde yapılan haber ve yazılan yazıları kişi lehinde olduğu zaman sever, aleyhinde olduğu zaman kızar. İşte yönetici olmanın erdem ve vasıfları da o zaman ortaya çıkar. Kendini bilmez ve oturduğun makamı taşıyamazsan, gösterdiğin tepki terbiye sınırları dışına çıkarsa, hatta ve hatta senin bu gün oturduğun o koltukta yıllarca oturmuş insanlardan biri olarak bana karşı çirkinleşirsen, işte sen o zaman iyi bir yönetici değilsindir ki, sende bunun farkındasın.

 

İyi yöneticilerin karşısında rakip olmaz, iyi yöneticiler kendi yönetimleri içinde tepkiyle karşılanmaz, istifaları beklenmez. Ve iyi yöneticiler birilerini suçlarken arşivlere bakmadan, boş ve bilgisizce ithamlarda bulunmaz.

 

Diğer taraftan gazeteci olarak, kurumsal anlamda görev yapan bu sivil toplum kuruluşunun, kindar, kibirli, geçmişine vefasız  yöneticisine yönelik yaptığımız haberlerle ilgili, ilgisi bulunmadan, bilgisizce, kendini bilmeden, adap ve edep özründen uzak bir şekilde, yaptığımız haber ve yorumlarımızı neredeyse ailesiyle eş tutarak, hatta bu partinin geldiği noktayı neredeyse ailesinin  başarısı olarak değerlendiren, sosyal paylaşım sitesinde beni ve mesleğimi basiretsizlikle ve mesnetsizlikle itham eden kendini bilmeze diyorum ki;

 

“Eşin memur, sen işçiyken niye bugün eleştirme ihtiyacı duyduğun bizlerle oturup çaylar ikram ederek, sohbetler ediyordunuz? Bir dershane de sorumlu olan eşin ile birlikte çalışmaya başladığında, biz bu gün o kadar kötüydük de niye o gün bizi bulunduğunuz kuruma defalarca davet edebildiniz? Reklamlarınızı gazete sayfalarına basarken, sizlerden övgüyle bahsederken senin aklın o zaman neredeydi de bu gün geçmişimizi başkalarına hatırlatma densizliği ile karaktersizlik gösterebiliyorsun?

 

Sana ve bilmeyenlere şunu da hatırlatmak isterim ki, bu gün sen ve eşin az sonra bahsedeceğim Rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş’in sözleri içinde yer alanlardan oldunuz, o camia çatısı altında dedikodu, fitne ve fesat tohumları atıyorsunuz. Ben o partiden uzaklaştırılmadım, kendi isteğimle ve yazılı dilekçeyle ayrıldım. Buda kimin basiretsiz, mesnetsiz ve kendini bilmeden konuşarak hareket ettiğini göstermiyor mu? Sizi bu kendini bilmezlikler ve kişisel kaprisleriniz ile baş başa bırakırken, Dr. Devlet Bahçeli’nin daha sizler o kadrolarda değilken Keles’te biz yöneticilere söylediği sözünü hatırlatmak istiyorum”

 

“Arkadaşlar merdivenlerde çıkmaktayken, inenlerle karşılaştığınız da onlara iyi davranınız. Çünkü bir gün gelecek o merdivenlerden sizlerde inmek zorunda kalacaksınız”

 

Ben o makamda 1978-1980, 1992-1996 yılları arasında ilçe başkanlığı, 1994 yılında Belediye başkan adaylığı, 2000-2001 yılında atanmış yönetimin başkan yardımcılığı görevinde bulunurken sizler neredeydiniz?

 

Unutmayınız ki bu gün o koltuğa oturmadan önceki göreviniz sırasında iktidar partisinin bakanlı açılış töreninde sunuculuk görevi yapan kişi ben değildim! Unutmayınız ki işçi olarak çalıştığınız devlet kurumunda iktidar partisi tarafından ben yetkilendirilmedim! Unutmayınız ki insanlara kin güden, çamur atan ben değilim. Unutmayınız ki işin içine kişiselliği, aileyi, şahsiyete saldıran, çirkinleşen ben değilim. Unutmayınız ki, ‘Güvenme güzelliğine bir sivilce, güvenme zenginliğine bir kıvılcım yeter’ sözü herkese geçerlidir. Allah sizlere acısın diyorum.

 

Araf (7), 199, “Sen af yolunu tut, iyiliği emret, kendini bilmezlere aldırma” suresini kendime ışık kabul ederek, Merhum Başbuğ Alparslan Türkeş’in o ulvi ve gerçeği haykıran sözüyle yazıma noktayı koyuyorum.

 

“Türk Milletine Bizans’tan geçme bir hastalık vardır. Gevşeklik, laubalilik, dedikodu, fitne, fesat, terbiyesizlik, birbirini beğenmemek, sır saklayamamak, rast gele laf söylemek. Bu hastalık sizde var. Bu hastalığı tedavi etmeniz lazım. Bu hastalığı tedavi etmeseniz kendinize yol seçiniz. Milliyetçi harekette bir saniye daha fazla kalmayınız. Benimle dava arkadaşlığı edecekseniz her şeyden önce vasıflı TÜRK olmaya mecbursunuz. Türk Milletini batıran, Bizans’ı batıran, Osmanlı İmparatorluğunu batıran hastalık budur”

 

Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az…// Ağzı olan konuşursa // için 2 Yorum

 1. KÜRŞAD BAKİ dedi ki:

  BEN H. İBRAHİM TUNALI NINDA YAZDIĞI RAĞMETLI BAŞBUĞUMUZUN BU ÇOK MANIDAR VE ULVİ BU SÖZÜNÜ YAZMADAN EDEMEYECEĞİM ..
  “Türk Milletine Bizans’tan geçme bir hastalık vardır. Gevşeklik, laubalilik, dedikodu, fitne, fesat, terbiyesizlik, birbirini beğenmemek, sır saklayamamak, rast gele laf söylemek. Bu hastalık sizde var. Bu hastalığı tedavi etmeniz lazım. Bu hastalığı tedavi etmeseniz kendinize yol seçiniz. Milliyetçi harekette bir saniye daha fazla kalmayınız. Benimle dava arkadaşlığı edecekseniz her şeyden önce vasıflı TÜRK olmaya mecbursunuz. Türk Milletini batıran, Bizans’ı batıran, Osmanlı İmparatorluğunu batıran hastalık budur….
  ANLAYANA SİVRİSİNEK SAZ ANLAMAYANA ORKESTRA BILE AZ… saygılarımla.. bu yazdıklarımı manşetten basın lutfeennn.. BAKİ ÜZMEZ

 2. KÜRŞAT BAKİ dedi ki:

  KÜRŞAD BAKİ

  SEVGILI IBRAHIM TUNALI BU İŞLERDE AHDE VEFA OLSAYDI RAHMETLI BABACIĞIMIN DUKKANIN ANAHTARLARINI ALIP 70 YILLARDA GECE HELVA EKMEKLE SABAHLARA KADAR KÖMİNİST LERIN YAZI YAZMAMASI İÇİN SABAHLARKEN, MERHUM TAHSIN SAYGISEVERE OCAĞIN KIRASINI BABAMIN DUKKANINDAN AŞIRIP TA KIRAYI ODEDIĞIMI,HER TURLU ETKINLIK VE BILDIRI DAĞITIMLARINDA BUGUN ARABASI OLANLARIN BISIKLETLERININ DAHI OLMADIĞI O DÖNEMDE ARABAMIN MOTORSIKLETIMIN NASIL KULLANILDIĞINI BILEN NADIR INSANLARDAN BIRISIN , ÇUNKU BIZ SENINLE ÇOCUKLUK ARKADAŞIYIZZ.HERSEYIMIZI ÇOK IYI BILIRIZZ .SEN VE GEÇMİŞTEKI O DEĞERLI INSANLAR KERAMETTIN VE SADETTIN HARIÇ ILYAS KARALAR , İLYAS TEMEL, KOYLU RAŞIT , ORHANZEYBEK, NEJATI DAĞLI,RECEP TUNÇKOL, merhumTERZI IBRAHIM GUNGÖRMÜŞ , MEHMET DEMIR DSİ,NAZIM IPEK , merhum ÇERKEZ YAŞAR SÖKMEN tornacı, HAMİT YEMİŞÇİ DİĞER ISIMLERI AKLIMA ŞU AN GELMEYEN BU DAVANIN KIZGINDEMIR GIBI KIZARDIĞI O DÖNEMDE, UFACIK BEBE OLAN, DAHA DUNYAYA GELMEMİŞ OLAN VE O GUN OLUPTA BAŞAKA PARTILERDE VE GÖNLÜNÜN HAVASINDA OLANLAR.. ŞİMDİ BU İŞE SOYUNUPTA BU DAVAYI BU GÜNE GETIRENLERI UNUTANLARA BİR ÇİFT SÖZÜM VAR” GEÇMİŞİ UNUTANLARIN ASLA GELECEKLERI OLMAZ..”BU DAVANIN BU GUNE GELIRKEN O GEÇMİŞTE EN ZOR DONEMDE YONETICI OLAN UYE OLAN INSANLARIN ISTIKBALLERI DAHIL SAĞLIK VE HAYATLARI DAHIL NELERINI KAYBETTIKLERINI BILMEYEN AHDE VEFADAN BIR HABER KARDEŞLERIME BIR ÇIFT SOZUM DAHA VAR . NAKÖRLUK VE IHANET BIZIM PEYGAMBER OCAĞIMIZDA YETİŞENLERDE ASLA OLMAZ .. BU OCAK PEYGAMBER OCAĞIDIR . KURUCULARINA ATALARINA , BUYUKLERINE BU DAVAYI BU GUNE GETIRENLERINE ŞÜKRANLARINIZI SUNACAĞINIZA ELINIZE BİR ADET SIYAH BOYA KUTUSUNLAR FIRÇAYLA GEÇMİŞİNİZE OCAĞIMIZI BU GUNE GETIRENLERE ASLA SIYAH BOYA SURUP KARALAYAMAZSINIZZ.. TARIH VE GELECEKTEKI NESIL SIZLERDEN BUNUN HESABINI SORACAKTIRR SAKIN BUNU UNTMAYIN..SIKIYONETIM KOMUTANLIKLARINDA ,, KARACABEY EMNIYETININ ILK GIRIŞ ODASINDA 20 DEN FAZLA INSANIN GUNLERCE UST USTE YATIP KALKTIĞI GUNLERI BILMEYENLER , BILIBTE UNUTANLAR., HAPISHANELERDE , SIKIYONETIMDE İŞKENCELER ALTINDA SORGULANAN VE O NAZIK GUNLERDE KORKMADAN GÖĞSÜNÜ SİPER EDEN BU MHP NİN BAŞKANLIĞINI YAPAN H.İBRAHİM TUNALIYA SÖYLEYECEĞİNİZ HER KELIMEDE SIZLERI ŞAHSIM ADINA MÜFTERİ SAYARIM., TELEVIZYONUNLA, GAZETESINLE, HERŞEYINLE BU DAVA İÇİN İŞİNİ GUCUNU BIRAKIP KOŞAN HAYATINI BU DAVAYA VEREN TUNALIYA VE DİĞER DOSTLARIMA KELIME KONUŞAN ONLARI ELDE OLMAYAN ŞEYLERLE KARALAYIP , KOTULEMEYE KALKANLAR ,70 YILLARDA NERELERDEYDINIZ 1980 LI YILLARDADAA SIZLERE SORUYORUM .. H.İBRAHIM TUNALI ADAM GIBI ADAM , ASLAN GIBI ÜLKÜCÜ VE DAVA ADAMIDIR AILESINI SOSYAL DEMEOKRAT OLMASINA RAĞMEN O TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİNİ SEÇMİŞ BU DAVANIN MUCADELESEINI YAPMIŞ MADDI MANEVI TÜM KAYIPLARINA RAĞMEN ASLA BIR GÜN YAKINMAMIŞ SAPINA KADAR R ÜLKÜCÜ VE TÜRK MILLIYETÇİSİDİR. ÜSTE ISMINI YAZDIĞIM ÜLKÜDAŞLARIMIN BENIM UYE KAYITLARIMIZ NEDEN YAPILMAMIŞTIRR.?? ANAPTA BELEDIYE MECLİS ÜYESİ İKEN BEN BAKİ ÜZMEZ VE ZAFER AĞBİMİZİN İSTEĞİ İLE MHP SINE TRANSFER EDERKEN ZAMANIN MHP BAŞKANI İSMAİL HOCA , YONETICI ŞEREF DİNÇER ÇOK IYI BILIRLER MUHATAP BULAMADIM VE SAYIN MILLET VEKILIMIZ NEJATI OZENSOYUN İLİN , GENEL MERKEZIN SAYESINDE SAYIN ZAFER ÖZERİ N TRANSFERI YAPILIRKEN UYELIK DILEKÇEMIN İŞLEME KOYMAYAN IINTERNETTE GOGLEDE BU TARNSFER HABERLERINI BLOGLAYANLAR BU VEFASIZ NANKÖRLERE BUNLARI HATIRLATAYIM DEDIM YUKARIDA YAZDIĞIM İSİMLER VE BEN MADDI VE MANEVI DESTEKLERIMIZ OLMASAYDI BIZLER OLMASAYDIK ŞİMDİ ORDA HİÇBİRŞEYI YAŞAMADAN ÜFÜREN , ÜFÜRÜKÇÜLER SİZLER ÜFÜREBİLİRMIYDINIZZ.. SİZLERE TAVSIYEM ŞU : SAKIN GEÇMİŞİNDE BUYUK BEDELLER ÖDEYEN BU INSANLARA ASLA NANKÖRLÜK ETMEYIN ÜLKÜCÜLÜĞÜN SUÇ SAYLDIĞI O YILLARDA , DÖNEMLERDE ISTIKBALLERINI HAYATLARINI HİÇE SAYANLARA NANKÖRLÜK EDENLERE BEN İHANET İÇİNDE DEVLET DÜŞMANLARININ BILE YAPMADIĞI YAKIŞTIRMALARI YAPANLARA EL İNSAF. ALLAH VAR DIYORUM NANKÖRLÜK HAINLIK VE VEFASIZLIK ÜLKÜCÜLERE ASLA YAKIŞMAZ.. BU BÖYLE BILINEE BAŞARILAR KISKANILMAMALI ASLINDA ÖRNEK ALINIP DAHA IYISINI YAPABILME MUCADELESI YAPILMALI AMA ONA BUNA ÇAMUR PISLIK ATARAK DEĞİL..BEN DAHIL HİÇ KİMSE ÇOK MUKEMMEL DEĞİLDİR BİZ BUNUN BİLİNCİNDEYIZ LÜTFEN SİZLERDE BUNUN BİLİNÇİNE VARIN BU DAVAYA AZ YADA ÇOK HIZMETI GEÇMİŞ OLAN GEÇMİŞLERINIZIN BU GUN NERDE OLDUKLARI , HANGI GÖRÜŞTE OLDUKLARINA BAKMADAN SAYGILI , VE SEVIYELI OLUN Kİ BİR GÜN SİZDEN SONRAKILERDE SIZIN YAPTIKLARINIZI SIZELERE YAPSINLAR . SAYGIDEĞER KARDEŞLERIM ÜLKÜDAŞLARIM, ZAMANINDA ORATLIKTA GÖZÜKMEYIP , ŞİMDİ ASLAN KESILEN ÜLKÜDAŞLARIMM . TÜRK İSLAM ÜLKÜSÜNDE SADAKAT, AHDE VEFA VE SAYGI VARDIR , DİĞER ŞEYLER DAHA SOPNRA GELIR IYI BIR ULKUCU ONCE SADIK VE ATASINA GEÇMİŞİNE SAYGILI OLANDIR…ALLAH merhum TERZİ İBRAHİM GÜNGÖRMÜŞTEN, MEHMET DEMİR DEN, RECEP TUNÇKOLDAN ,MERHUM tornacı YAŞAR SÖKMENDEN, İLYAS KARA DAN , ORHAN ZEYBEK TEN, HAMİT YEMİŞÇİ DEN, İLYAS , APO TEMELDEN, NEJATI DAĞLI DAN , YALÇIN HOCA DAN ,ZEKI , SABRI , TAMER KUTKU KARDEŞLERDEN , CELAL KAPLAN , NAZIM , RECEP IPEKTEN , AHMET POLATTAN, ADFINI HATIRLAYAMADIĞIM TUM KURUCU VE 70 LI YILLARDA BU DAVANIN MUCADELESINI YAPIP ISTIKBALINI KAYBEDEN TUM KUŞAĞIMIN ULKUCU LERINDEN VEH. İBRAHİM TUNALI dan razı olsunn BU GÜN KAFADA OLUP İLÇE YÖNETIMINDE OLANLAR LUTFEN SAYGI … SAYGII AHDE VEFA … AHDE VEFAAA…..ONUMUZDE YEREL SEÇİMLERİN YAKIN OLDUĞU BU GUNLERDE BIRLIK .. BİRLİK .. LUTFEN BİRBİRİMİZİ ELEŞTIRECEĞİMİZE SAYGI DUYUP TAHAMMUL EDELIMM .. BİZİM DAVAMIZ FIKR DAVASIDIR BIZ ON YILLIK BEŞ YILLIK NE BIR PARTI NEDE BİR FIKIRIZ ŞEYH EDBALIDEN BU GUNE OLAN TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİNİN BİRER ISIMSIZ NEFERLERI VE KAHRAMANLARIYIZ DUNYA VAR OLDUKÇA TÜRK İSLAM ÜLKÜSÜ VE TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ VAR OLACAK TIR.. BUNU ASLA UNUTMAYALIM .Ç ATALARIMIZA , GEÇMİŞİMİZE SAYGILI VE TAHAMMÜLLÜ OLALALIM . ALLAH TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSİN .. Saygılarımla… BAKİ ÜZMEZ


© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM