18 Aralık Salı;


50 yıllık özlemin temeli atıldı

50 yıllık özlemin temeli atıldı Karacabeylilerin 50 yıldır hasretle beklediği ve ilçenin tarihi anlarından biri kabul edilen Gölecik Barajı’nın inşaatında ilk...
Bu Haber 1 Aralık 2017 07:10 Yayınlandı

Karacabeylilerin 50 yıldır hasretle beklediği ve ilçenin tarihi anlarından biri kabul edilen Gölecik Barajı’nın inşaatında ilk adım atıldı.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımıyla Bursa’da gerçekleştirilen toplu açılış törenlerinin Karacabey’deki halkası, ilçede hasretle beklenen Gölecik Barajı oldu.

 

Bakan Eroğlu’nun, telekonferans aracılığıyla katıldığı Gölecik Barajı temel atma törenine, Vali Yardımcısı Ergün Güngör, Kaymakam Yusuf Gökhan Yolcu, Belediye Başkanı Ali Özkan ve Jandarma Komutanı Erdal Özköroğlu ile birlikte, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve Karacabeyliler yoğun ilgi gösterdi.

 

 

Bölgeye değer katacak

 

Belediye Başkanı Ali Özkan, törende yaptığı konuşmada, “Karacabey’de 50 yıllık bir özlemdi. Çeşitli iktidarlar Gölecik Barajı vaadinde bulunmuştu ancak AK Parti iktidarına kadar bir çivi bile çakılamamıştı. Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’nun gayretleri ile bu noktadaki çalışmalar devam etti, ihalesi yapıldı ve baraj inşaatları konusunda tecrübeleri olan bir firma ihaleyi aldı. Ve bugün gelinen noktada, temellerin ardından inşaat burada yükselmeye başladı.

 

Bu baraj ile birlikte, tarımsal sulamaya katkı sağlanacak olmanın yanı sıra, Karacabeyliler de kaliteli içme suyuna kavuşacak. Özellikle yaz aylarında mevcut kapasite yetmediği için %80 oranında kuyu sularını kullanıyorduk. Adeta bu baraj yapılana kadar, varlık içerisinde yokluk çekiyorduk. Bu baraj ile Karacabeyli vatandaşlarımız, sağlıklı içme suyuna kavuşacak. Sulama imkânı ile bölgeye farklı bir değer katacak. Bununla birlikte, BUSKİ marifetiyle su şebekleri ile kanalizasyon sistemi ve altyapı çalışmaları da bu çalışmalara paralel olarak devam edecek. Karacabey’imize hayırlı olsun” dedi.

 

 

Bakan Eroğlu tarih verdi

 

Törende sırasında yapılan açıklamada ise Bakan Eroğlu’nun, inşaatın Karacabey’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılına denk gelen, 14 Eylül 2019’da tamamlanması sözünü müteahhit firmadan istediği ve firma yetkililerinin de buna onay verdiği kaydedildi.

 

 

Matlı ve Erol davet edilmedi mi?

 

Öte yandan, geçtiğimiz Pazar günü Bursa’da, Karacabey Gölecik Barajı dahil, toplamda 434 milyonluk 8 tesisin temel atma töreni gerçekleşti. Bu kapsamda, Karacabey’in Gölecik Mahallesi’nde de tören düzenlendi. Ancak Gölecik’teki törende, Gölecik Barajı’nın hayata geçmesi için yoğun uğraşlar veren AKP eski Bursa Milletvekili Önder Matlı ve AKP İlçe Başkanı Murat Erol’un bulunmaması dikkat çekti.

 

Bursa ve Karacabey’deki temel atma ve toplu açılış törenlerine niye katılmadıkları ile ilgili görüş bildiren AKP İlçe Başkanı Murat Erol, “Bana ne Karacabey ne de Bursa’daki törenlerle ile ilgili bir davet gelmedi. Bu konuda ayrıca Sayın Önder Matlı ile de görüştüm, ona da herhangi bir davet gitmemiş. Hayırlısı olsun” yanıtını verdi.

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM