‘VATANDAŞIMIZIN KONUT UMUDU SÖMÜRÜLÜYOR’ « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
Aslıhan Erkişi - Neden Bilmem Bu İptila Aslıhan Erkişi - Mama Getir Babası Ninnisi Aslıhan Erkişi - Nennisine Neledigim Ninnisi Aslıhan Erkişi - Gel Anne Kucağına Ninnisi Aslıhan Erkişi - Ninni Bebek Ninnisi Aslıhan Erkişi - Yemek Duası Aslıhan Erkişi - Bir Emele Bir Ah Çeksem Aslıhan Erkişi - Dandini Dandini Ninnisi Aslıhan Erkişi - Benim Annem Ninnisi Aslıhan Erkişi - Dört Güzeller Duası
<

‘VATANDAŞIMIZIN KONUT UMUDU SÖMÜRÜLÜYOR’

Bu haber 22 Eylül 2022 - 14:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanlığı, 10 yıl önce kentsel dönüşüm gerekçesiyle yıkılan Maliye lojmanlarının bugün açık otopark olarak kullanılan arazisinde basın açıklaması yaptı. CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, AKP iktidarının seçim yatırımı olarak gündeme getirdiği TOKİ projesindeki belirsizlikler ve öngörülen ödeme planına eleştirilerini dile getirdi.

Karaca, vatandaşın ev sahibi olmasına asla bir itirazlarının olamayacağını vurgulayarak, “Vatandaşı sıcak bir ev vaadiyle kandırıyorlar. Ev almaya niyetlenen her vatandaş, kura çekildiği gün maalesef hayal kırıklığı yaşayacak” dedi.

Başkan Karaca’nın Çekirge Devlet Hastanesi’ne komşu Maliye Lojmanları arsasındaki basın açıklamasına CHP Osmangazi İlçe Başkanı Metin Yılmaz, il yöneticileri ve Kadın kolları Başkanı Aysel Okumuş ile çok sayıda partili katıldı.

AKP’NİN EV EDİNDİRME PROJESİNİN GERÇEK TABLOSU BURADA

Tam 9 yıl önce yine bu otopark önünde basın açıklaması yaptıklarını belirten CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “O dönem bir itirazımızı dile getirmek üzere toplandık ve dedik ki burada kentsel dönüşüm yapmak üzere lojmanları yıktınız, üzerinden de tam bir yıl geçti, çivi çakmadınız. İnsanların umudunu sömürmeyin. Onun üzerinden 9 yıl daha geçti, 10 yıl oldu. Tarih 5 Ekim 2012. Dönemin AKP’li Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Esenler’de büyük bir açıklama yaptı, ülkede hayat durdu. Dar gelirliler konut sahibi olacaktı. 35 ilde 65 noktada, 6 bin 500 kamu konutunu içeren dev bir dönüşüm başlıyordu. Start verildi, aradan 10 yıl geçti, bulunduğumuz arsa otopark. Allah iş rastlığı versin, otoparkı işleten kardeşimizle hiç bir sorunumuz yok, bol kazançlar dileriz. Ama AKP’nin yoksula ev edindirme projesinin gerçeği bu. Şu an tam üzerinde duruyoruz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM, SHP’NİN SOSYAL PROJESİYDİ

Türkiye 24 bin 500 kilometre fay hattının üzerinde. İzmir’den Kars’a kaç kez gider gelirsiniz. Bu fay hatlarının üzerinde 6.5 milyon konut bulunuyor. Kuzey Anadolu başta olmak üzere çok sayıda fay var ve kaba bir hesapla 25 milyon vatandaşımız bu fay hatlarının üzerinde yaşıyor, biz de onlardan biriyiz. Bu kadar riskli bir bölgede yaşıyoruz ve bu ülkeyi 20 yıldır tek başına yöneten AKP iktidarının bu işe çözüm için bakış açısı tamamen ranttır. Biz baştan söyleyelim, kentsel dönüşüme karşı değiliz, bu zaten eski SHP’nin Sosyal Demrat Halkçı Parti’nin sosyal projesiydi. Bunlar üzerine konmaya çalıştılar ama zaten tablo ortada. Bunu beceremeyeceklerdi. Bunu rantsal dönüşüme çevireceklerdi.

YER BELLİ DEĞİL, 80’Lİ YILLARIN BANKER OLAYI GİBİ

Şimdi geldik, yine AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı ‘Cumhuriyet tarihinin en büyük konut edindirme projesi’ diye. 80’li yılların Yeşilçam filmlerini hatırlayın, banker modeliyle, o zaman yine vicdanlılardı. Burası benim diyordu ama en azından bir şey gösteriyordu, paraları yatırın diyordu. Sonra bakıyordunuz paraları alıp kaçmış banker. Şimdi Bursa’da Kestel diyor, Nilüfer’de şurası, Karacabey’de Yenikarağaç. Bu devletin milyonlarca memuru ve çalışanı var. Tarım arazisine mi yapacaksınız, gölün içerisine mi yapacaksınız? Başından sonuna kadar soru işaretiyle dolu. Tamamen seçime sayılı günler kala seçim vaadi. Ama üzücü olan şu ki vatandaşlarımızın, dar gelirlilerin başını sokacak bir ev edinme hayalinin üzerinden siyaset yapıyorlar. Onların sıcak evleri olma hayalleri üzerinden oy avcılığı yapıyorlar.

KURA ÇEKİLDİĞİ GÜN, BAŞVURANLARIN YÜZDE 90’I HAYAL KIRIKLIĞI YAŞAYACAK

Ev almaya niyetlenen bir vatandaş 500 lirayı yatırır, yandaş basının verdiği rakamlara göre bakıyorsunuz bugünden 2.5 milyon kişi başvurmuş. Kura seçimin arifesinde çekilir, zaten kura çekildiği gün başvuranların yüzde 85, yüzde 90’ı hayal kırıklığı yaşayacak. 6 ay sonra kimse ne olacağını bilmiyor. Ekonomi Bakanı sinyali verdi, eş-dost, aileyle kimse arayı bozmasın diyor. Herkese şirin görünün çünkü 2,5 sene sonra siz bu taksiti ödeyemeyeceksiniz. 6 ay sonra artacak, bir 6 ay sonra tekrar artacak. 8 bin liranın altında geliri olan vatandaşın aynı oranda geliri artacak mı? Bundan bir yıl önce dolar 7-8 liraydı, şimdi 18 lira oldu, onu da şu an frenliyorlar. Bu ülkede bir sene sonra ne olacağını kimse göremiyor ki. Sosyal konut nasıl olur, devlet yerini belirler, konutun içini yapar, sonra vatandaşa der, gel senin konutun yok, anahtar şurada, geç içeri otur, kira yerine bu konutun borcunu öde, sonra bu konut senin olsun. Dünyada bunun örnekleri var, bu şekilde yapılır. Konut yaparsınız, anahtarı vatandaşa teslim edersiniz, anahtarı sonra peşinat şu kadar taksit şu kadar 8 yıl 10 yıl senin gelirine göre ödemeyi yaparsınız.

BAŞLARSA, BUNU DEVAM ETTİRMEK BİZİM BOYNUMUZUN BORCUDUR

Vatandaşların umutlarını sömürüyorlar. Biz tabi istiyoruz, dar gelirli ev sahibi olsun. Eğer ki başlarlarsa, bunu devam ettirmek bizim görevimiz, devlette devamlılık esastır. İnsanların umutlarını yarı yolda bırakmayız. Eğer ki seçimden önce temel attılar, kura çekildi, bunu devam ettirmek bizim boynumuzun borcudur. Hükümet yetkilileri bir an evvel çıksın, bu soru işaretlerine çözüm bulsun. Şeffaflık sağlasınlar, adası paftası belli olsun, ödeme koşulları netleşsin ve insanların umutları üzerinden seçim algısı yapmasınlar. Bundan bir yıl sonra AKP diye bir parti Türkiye’de olmayacak, bundan emin olun. Artık bu karanlık son buluyor”

METİN YILMAZ: “YURTTAŞLARIMIZIN EV SAHİBİ OLMASINI İSTERİZ”

CHP Osmangazi İlçe Başkanı Metin Yılmaz da, vatandaşın konut sahibi olmasına hiç bir itirazının olmadığını vurgulayarak, “Tam tersine, bir sosyal politika olarak samimiyetle destekler ve isteriz ki tüm yurttaşlar ev sahibi olsun, kimse aç kalmasın, açıkta kalmasın. Buna ailelerde dahil, yurt sorunu yaşayan üniversiteliler de dahil. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye’yi inşa etmeye söz veren bir siyasi partinin il-ilçe yöneticileri olarak elbette ki, tüm yurttaşların ev sahibi olduğu bir Türkiye’yi düşlüyoruz” dedi.

AKP’nin projeyi bir seçim yatırımı olarak planladığının altını çizen Yılmaz, şunları söyledi: “Hayaller güzel ama gerçekler de bir o kadar acı. AKP bu projeyi bir seçim yatırımı olarak planlamamış, başvuruları seçime sayılı aylar kala başlatmamış, kurada kazanacakların açıklanacağı tarihi tam seçim arifesine rast getirmek için bu kadar ince hesap yapmamış, parıltılı haberlerle göz boyamamış olsaydı keşke. Varsın onlar böyle rüşvet verir gibi hesap-kitap yapadursunlar, AKP iktidarının bugüne dek yapmadıklarına, yapamadıklarına bakarak, bugünkü projelerine ilişkin bir samimiyet testi uygulayalım”

casino siteleri - slot siteleri