‘GENÇLER ÇAREYİ YURTDIŞINDA ARIYOR’ « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
Aslıhan Erkişi - Neden Bilmem Bu İptila Aslıhan Erkişi - Mama Getir Babası Ninnisi Aslıhan Erkişi - Nennisine Neledigim Ninnisi Aslıhan Erkişi - Gel Anne Kucağına Ninnisi Aslıhan Erkişi - Ninni Bebek Ninnisi Aslıhan Erkişi - Yemek Duası Aslıhan Erkişi - Bir Emele Bir Ah Çeksem Aslıhan Erkişi - Dandini Dandini Ninnisi Aslıhan Erkişi - Benim Annem Ninnisi Aslıhan Erkişi - Dört Güzeller Duası
<

‘GENÇLER ÇAREYİ YURTDIŞINDA ARIYOR’

Bu haber 18 Eylül 2022 - 13:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Bursa Milletvekili, Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Yüksel Özkan, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e, öğrenci değişim projesi Erasmus başta olmak üzere, Türkiye’den eğitim ve staj amaçlı yurt dışına giden öğrenci ve öğretmenlerin uluslararası projeleri yarıda terk edip, Almanya başta olmak üzere AB ülkelerine iltica etmeleri iddialarını sordu.

GENÇLER ÇAREYİ YURTDIŞINDA ARIYOR

Özkan soru önergesi ile ilgili olarak şunları söyledi; “Son günlerde uluslararası fon kaynaklı projelerde çalışma yapan veya staj uygulamasına dahil olan katılımcıların, programa üye ülkelerde okul yönetimlerine haber vermeden programı terk ettikleri ve ülkemize geri dönmeyen öğrenci ve öğretmenlerin bulunduğu haberleri medyaya yansımıştır. Başta ekonomik sebepler, işsizlik ve gelecek kaygısı gençlerimizin çareyi yurt dışında aramalarına neden olmaktadır. Ülkemizdeki ekonomik ağır koşullar ve işsizlik nedeniyle gençlerimiz her şeyi göze alarak çareyi söz konusu ülkelerde aramaktadırlar”

TÜİK RAKAMLARI AÇIKLAMIYOR

Yüksel Özkan, 2021 yılında 1405 hekimin yurt dışına gittiğini, bu yıl sonunda bu rakamın 3000 civarında olacağına dikkat çekerek, “TÜİK 2021 ve 2022 göç istatistiklerinin rakamlarını açıklamıyor, en son 2020 yılındaki yurt dışına göç 330 bin 289 kişiydi, konuyla ilgili soru önergelerimiz yanıtsız bırakıldı” dedi.

Milletvekili Özkan, Bakan Mahmut Özer’e şu soruları yöneltti:

1- Erasmus ve Uluslararası fon kaynaklı projelere katılan öğrenci ve öğretmenlerin gittikleri ülkelerden ülkemize geri dönmedikleri iddiaları doğrumu dur?

2- Söz konusu iddialar doğru ise; 2021-2022 yıllarında kaç öğrenci ve kaç öğretmen ülkemize geri dönmemiştir?

3- Hangi ülkeye kaç öğrenci ve kaç öğretmen “iltica” etmiştir?

4- Millî Eğitim Bakanlığına yurt dışına iltica etme riski olan öğretmen ve öğrencilerin AB programlarına seçilmemesi talimatı verildiği doğrumu dur? Doğru ise bu seçimi neye göre ve nasıl yapacaksınız?

casino siteleri - slot siteleri