“İZNİK GÖLÜNÜN KALBİNE HANÇER” « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
Aslıhan Erkişi - Neden Bilmem Bu İptila Aslıhan Erkişi - Mama Getir Babası Ninnisi Aslıhan Erkişi - Nennisine Neledigim Ninnisi Aslıhan Erkişi - Gel Anne Kucağına Ninnisi Aslıhan Erkişi - Ninni Bebek Ninnisi Aslıhan Erkişi - Yemek Duası Aslıhan Erkişi - Bir Emele Bir Ah Çeksem Aslıhan Erkişi - Dandini Dandini Ninnisi Aslıhan Erkişi - Benim Annem Ninnisi Aslıhan Erkişi - Dört Güzeller Duası
<

“İZNİK GÖLÜNÜN KALBİNE HANÇER”

Bu haber 12 Ağustos 2022 - 15:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, Dünya Göçebe Oyunları için İznik Gölü çevresinde yapılan tahribata tepki gösterdi. İznik Gölünün etrafındaki 600 dönümlük alanın taş, mıcır ve başka malzemelerle doldurulduğunu belirten Sarıbal, “Bu çalışma İznik Gölünün kalbine vurulmuş bir hançer” dedi.

4. Dünya Göçebe Oyunları için bu yıl Bursa İznik seçildi. Oyunlar için İznik Gölündeki 600 dönümlük arazide yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen CHP’li Sarıbal, yapılan tahribatı sert sözlerle eleştirdi.

BİRİNCİ SINIF TARIM TOPRAĞI

Sarıbal, konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Çalışmaların yürütüldüğü yer, su havzasında olan kamışlık ve doğal yaşam alanı olan, gölün ekolojik parçası olan, gölle tamamen ilişkisi olan bir bölüm. Binlerce yıldır İznik Gölü ile beraber çalışan bir yer. Birinci sınıf tarım toprağı. Gölün hemen bitişiğinde. Sulak alan içerisinde. Taş, mıcır, buraya uygun olmayan malzeme dökülmekte. Bir taraf kamış, bir taraf göl. Bu mükemmel toprağın üzerine sürekli taş, malzeme ve mıcır dökülmektedir.

BU ÇALIŞMA İZNİK GÖLÜNÜN KALBİNE VURULMUŞ BİR HANÇER

Gerekçe şu; Gençlik ve Spor Bakanlığı buraya el koyarak 600 dönümlük arazi üzerinde 4.’sü düzenlenecek Dünya Göçebe Oyunları için alan yaratılmak istenmektedir.

BEYEFENDİNİN KEYFİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Dünya Etnospor Konfederasyon Başkanı Bilal Erdoğan’ın da olduğu bir tanıtım toplantısı yaptı. Biz o isimleri ve yapıyı görünce anladık; burada bir danışıklı dövüş, burada ‘beyefendinin’ keyfi olsun diye, dünyadaki bir yapının, bir organizasyonun buraya gelmesi öngörülmüş.

Bu talan, çok net bir şekilde, Gençlik ve Spor Bakanlığı kullanılarak Bilal Erdoğan’ın okçuluk keyfi olsun diye caka satma işidir.

600 dönüm. İznik Gölünün kenarında, 50 bin tondan daha fazla taş ve malzeme ve 600 dönümlük bu mükemmel ekosistem, ekolojik sistem, bu doğal toprak bu taşa bu hafriyata teslim ediliyor.

Bu toprakta mera olabilir, üretim sahası olabilir. Ama en önemlisi kamışlık alan yok edilerek yani Gölün bioçeşitliliği yok edilerek, ekolojisi yok edilerek, maalesef üzerine hafriyatlar dökülmeye çalışılmakta.

BUNA RAZI DEĞİLİZ, KABUL ETMİYORUZ

Ovada bir çiftçi bir metrekare alana su baskını veya başka nedenlerden dolayı tarlasını kurtarmak için bir kamyon malzeme döktüğünde binlerce lira para cezası veriliyor. Başka davalar açılıyor.

Burada 600 dönüme yakın bir yer, birinci sınıf tarım alanı, birinci sınıf toprak, kamışlık, İznik Gölünün ana yaşam merkezi. Canlıların göl ile kara arasındaki göç yolu aynı zamanda. Buradaki canlıların yaşama, beslenme, konaklama ve dinlenme yeri olan bu alan bir beyefendiye peşkeş çekiliyor. Gerekçe; dünyadaki bir spor organizasyonu için. Beyefendinin okçuluk yarışmalarını rahat yapabilmesi için.

GELSİNLER GÖRSÜNLER

Bursa Valisini, Tarım İl Müdürlüğünü, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığını göreve çağırıyoruz. Gelsinler görsünler. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı televizyonlara çıkıp konuşuyor. Gelsin şurayı görsün. Vidanı varsa ahlakı var ise Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bakanı ise gelsin burayı görsün. Bu ülkeye nasıl ihanet ettiklerini, İznik Gölünü nasıl talan ettiklerini gelsin görsün. Neye mal olduklarını gelip görsünler burada.

KİME SORDULAR? HANGİ GEREKÇEYLE, NASIL YAPABİLİRLER BUNU?

Bir tarafta nektarin, bir tarafta erik, bir tarafta kivi, bir tarafta üzüm ve hemen yanında İznik Gölü. Bu büyük bir yağmadır. Büyük bir talandır. Beyefendinin oğlu istediğini yapsın diye Göçebe Oyunları gerekçesiyle İznik Gölü katledilemez. İznik yağmalanamaz. İznik Gölü beyefendilere peşkeş çekilemez.

4 GÜN GÖÇEBE OYUNLARI OYNANACAK SONRA NE OLACAK BURASI?

Belli ki Dünya Etnospor Konfederasyon Başkanlığını yürüten ve Etnospor’un başında olan Bilal Erdoğan için özel hazırlanan bir yer gibi durmaktadır.

ÜLKEYE İHANET

Bu koşullarda buraya bu tesisi yapmak gerçekten bu ülkeye büyük ihanettir. Bu ülkenin savcısını, hakimini, bu ülkenin kamu görevlilerini, İznik Kaymakamını, İznik Tarım İlçe Müdürünü, Bursa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünü, Bursa Valiliğini, Bursa Tarım İl Müdürlüğünü, Tarım ve Orman Bakanlığını, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığını göreve çağırıyorum ve suç duyurusunda bulunuyorum.

Bu toprakları, bu gölü kimsenin katletme hakkı yoktur. Bunu bütün dünyanın bilmesi, bütün Bursa’nın bilmesi gerekmektedir. Burası bir tek kişiye, bir zümreye, bir şahsa özel katledilemez, yağmalanamaz. Bu ekosistem yok edilemez. Burası bu ülkenin 84 milyon insanına aittir. İznik’e aittir. En önemlisi İznik Gölüne aittir. İznik Gölünün yaşam alanıdır”

Çalışmaların yapıldığı alanın eskiden mera konumunda olduğunu belirten Orhan Sarıbal, “Önce mera alanından çıkarılıp bu beyefendilere peşkeş çekiliyor. Beyefendinin keyfi olsun diye meralarımız katlediliyor, çocuklarımızın geleceği çalınıyor” dedi.

casino siteleri