“DOMATESTE TAAHHÜT 2.500 TL OLMALI” « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
Aslıhan Erkişi - Neden Bilmem Bu İptila Aslıhan Erkişi - Mama Getir Babası Ninnisi Aslıhan Erkişi - Nennisine Neledigim Ninnisi Aslıhan Erkişi - Gel Anne Kucağına Ninnisi Aslıhan Erkişi - Ninni Bebek Ninnisi Aslıhan Erkişi - Yemek Duası Aslıhan Erkişi - Bir Emele Bir Ah Çeksem Aslıhan Erkişi - Dandini Dandini Ninnisi Aslıhan Erkişi - Benim Annem Ninnisi Aslıhan Erkişi - Dört Güzeller Duası
<

“DOMATESTE TAAHHÜT 2.500 TL OLMALI”

Bu haber 04 Ağustos 2022 - 15:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, salça fabrikalarının domates taahhüt fiyatları konusunda çiftçinin yanında olmasını istedi. Erdem, “Tüm salça fabrikalarına sesleniyorum. Bu zor dönemlerde taşın altına elinizi koyun. Çiftçiyi enflasyona ezdirmeyin. Bu taahhüt fiyatlarıyla üreticiyi zor durumda bırakmayın. Çiftçinin yanında olun” dedi.

Enflasyonun yükseldiği dönemlerde salça fabrikalarının çiftçileri koruma altına alması gerektiğine vurgu yapan Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, “Geçtiğimiz Ocak ayında fabrikaların domates taahhüt fiyatları tona 1.500 ile 1.650 TL arasındaydı. Ancak o zamandan bu güne ülkemizdeki enflasyon da sürekli yükseldi. O nedenle fabrikalarımızın çiftçileri bu enflasyona ezdirmemelerini istiyoruz. Talebimiz; İzmir’de 2.500 TL’ye çıkarılan taahhüt fiyatlarının Karacabey’de de uygulanmasıdır. Bu noktada fabrikalar üreticinin yanında olduklarını göstermelidir” diye konuştu.

Domates fabrikalarının verdiği taahhüt fiyatları ile serbest piyasa arasındaki makasın çok açıldığına dikkat çeken Başkan Erdem, şu ifadelere yer verdi: “Taahhüt fiyatları ile serbest piyasadaki makas çok açık görüntü veriyor. Burada taahhüt veren çiftçiler, korkunç derecede mağdur duruma düşecek. Bizler bu mağduriyetin karşılıklı diyaloglarla çözüleceğine inanıyoruz.

Bölge olarak yıllardır ülkemizin salçalık domates ihtiyacının yüzde 40’ını karşılıyoruz, üretiyoruz. Çok zor yıllar yaşadık. Büyük çaplı borçların altına girdik. Ancak asla pes etmedik. Ülkemiz için sürekli üretmeye devam ettik. Ve zor dönemlerde bazı fabrikalarımız da elini taşın altına koymasını bildi. Şimdi ise tüm salça fabrikalarına sesleniyorum; çiftçinin, üreticinin yanında olun. Bu taahhüt fiyatlarıyla çiftçimizi zor durumda bırakmayın. Bu tür kritik süreçlerde el birliğiyle hareket edilmeli, mağduriyetler giderilmelidir”

casino siteleri