ÇİFTÇİLER ‘FORMAT GEREĞİ’ TARIM BAKANIYLA GÖRÜŞEMEDİ! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
Aslıhan Erkişi - Neden Bilmem Bu İptila Aslıhan Erkişi - Mama Getir Babası Ninnisi Aslıhan Erkişi - Nennisine Neledigim Ninnisi Aslıhan Erkişi - Gel Anne Kucağına Ninnisi Aslıhan Erkişi - Ninni Bebek Ninnisi Aslıhan Erkişi - Yemek Duası Aslıhan Erkişi - Bir Emele Bir Ah Çeksem Aslıhan Erkişi - Dandini Dandini Ninnisi Aslıhan Erkişi - Benim Annem Ninnisi Aslıhan Erkişi - Dört Güzeller Duası
<

ÇİFTÇİLER ‘FORMAT GEREĞİ’ TARIM BAKANIYLA GÖRÜŞEMEDİ!

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, hafta sonu Karacabey’e gelen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi İle ‘format gereği’ görüşemediklerini söyledi.

Bu haber 01 Ağustos 2022 - 13:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, hafta sonu Karacabey’e gelen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi İle ‘format gereği’ görüşemediklerini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, hafta sonu TİGEM Karacabey Tarım İşletmesine gelerek, ülke gündemine dair açıklamalarda bulundu. Tarım Bakanı’nın Karacabey’e gelmesini fırsat olarak gören ve çiftçilerin sorunlarını Bakan Kirişçi’ye iletmek için harekete geçerek görüşme talep eden Bursa’daki Ziraat Odaları Başkanları’nın bu talebi ise, ‘format gereği’ denilerek reddedildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, Bursa Ziraat Odaları Başkanları olarak Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin TİGEM Karacabey İşletmesi’ndeki toplantısına katılıp çiftçilerin sorunlarını anlatmak istediklerini söylediklerini, fakat Bakan Danışmanının kendilerine ‘format gereği’ toplantıya sadece AK Parti İl ve İlçe Başkanları ile milletvekillerinin katılacağını söyleyerek Ziraat Odası Başkanlarını davet etmediklerini belirtti.

Başkan Erdem, daha öncede Bursa’da Tarım Bakanına bahsettiği konuları basın mensupları aracılığıyla tekrar gündeme getirmek istediğini ifade ederek, şunları söyledi; “Bizler memur değiliz. Çiftçilik yapıyoruz, üretim yapıyoruz, devletimize tarımın her alanında katkı sağlıyoruz.

Buradan bir kez daha söylemek istiyorum. Elektrik paraları bizlerden her ay tahsil ediliyor. Bizlere ürünlerimizden genelde 4 ile 9 ay arasında para dönüşleri oluyor. Tarım Bakanımız daha önce bize bu konuyla ilgilendiğini söylemişti ama biz hala elektrik paralarını aylık olarak ödemeye devam ediyoruz ve zaten elektrik zamları belimizi bükmüşken bu bizim için büyük bir sıkıntı oluyor.

Gelelim diğer bir önemli konu olan sulama paralarına. Çiftçiler olarak kendi imkanlarımızla sondaj vurdurduğumuz artezyen ve derin kuyulardan, DSİ (Sulama Birliği) tarafından geçen yılın tam 6,5 katı daha fazla para talep ediliyor. Hiçbir hizmet verilmeden bu paranın talep edilmesi abesle iştigaldir.

Yine Tarım Bakanı’na Bursa’da, TİGEM arazilerinin çiftçilere yüksek bedellerle değil makul fiyatlarla ve dönümler artırılarak verilip pancar ektirilmesi gerektiğini söylemiştik. Hatta daha sonra bu konu hakkında TİGEM Genel Müdürüne de bilgi verdik. Malumunuz ülkemizde şekerle ilgili yaşadığımız sıkıntı herkes tarafından bilinmektedir. O yüzden TİGEM arazilerinde pancar ektirmeyi başarırsak bu durum hem Susurluk Şeker Fabrikası’nın kendi bölgesindeki çiftçilerle çalışmasına katkı sağlayacak hem de ülkemiz adına fayda sağlayacaktır. Bizler bu durumu Bursa ve Balıkesir çiftçileri adına çok önemsiyoruz.

Son olarak şunu da belirtmek isterim ki, benim tavsiyem, Türkiye’deki Ziraat Odaları’nın tüm başkanlarının açıklamalarının dikkate alınması gerektiği yönündedir”

casino siteleri