280 BİN TON SALÇALIK DOMATES EKİMİ BAŞLADI « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

280 BİN TON SALÇALIK DOMATES EKİMİ BAŞLADI

Bu haber 23 Haziran 2022 - 13:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, salçalık domatesin Türkiye’de merkezi konumunda bulunan ilçede 40 bin dekar alanda 280 bin ton domatesin ekimine başlandığını belirterek, “İnşallah, üreticilerimiz son yılların en verimli hasat dönemini yaşayacaklar” dedi.

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, kırmızı biberi ile birlikte ilçenin en önemli tarım ürünü olan salçalık domatesin ekimine başlayan üreticilere verimli bir hasat dönemi diledi.

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar döneminde kurulan Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü, ilçede ki tarımcılığa yeni bir sayfa açarak üreticilere hem yeni gelir kaynağı hem de ürün çeşitliliğinin arttırılmasına yönelik çalışmalar yapmaya devam ediyor. Mustafakemalpaşa’nın verimli toprakları domatesten kapya bibere, kara mürverden lavantaya ve daha sayılamayan bir çok aromatik bitkiye ev sahipliği yaparken, fide mevsiminin başlamasıyla birlikte domates fideleri de tek tek toprakla buluştu.

40 BİN DEKAR ALANDA 280 BİN TON DOMATES

Sezonu açılan domateslerin ilk can suları verilirken, ortalama 7 ila 10 hafta sonra hasat gerçekleşecek. 40 bin dekar alanda 280 bin ton salçalık domates ekimiyle Mustafakemalpaşa 2. sırada yer alırken, Bursa salçalık domates üretiminde Türkiye’nin yüzde 25’ini tek başına sağlıyor.

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, “Doğanın, doğallığın, tarımın şehrinde topraklar bu senede verimli. İlçemiz üreticileri bu senede hasatlarını ekti, hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum. Mustafakemalpaşa Belediyesi olarak tarım ve hayvancılıkta sadece ülkemizin değil dünyanın önemli markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Tarımsal istihdam olanaklarını arttırma çalışmalarına devam ederek hem tarımla ekonomiyi aynı anda geliştirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.