ÖZKAN’DAN TARIMDA ZAYİATA ÇÖZÜM ÖNERİSİ « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

ÖZKAN’DAN TARIMDA ZAYİATA ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, tarım sektöründe her yıl yaşanan ürün zayiatına vurgu yaparak, yetkililerce bu konuda belli standartlar getirilerek kalıcı ve yapıcı çözümler oluşturulabileceğini söyledi.

Bu haber 17 Haziran 2022 - 11:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, ‘tarım ve hayvancılığın başkenti’ olarak tanımladığı Karacabey’de, çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan üreticilerle sık sık bir araya gelirken, hasat döneminde de üreticileri yalnız bırakmadı.

Başlayan soğan hasadı için kırsal mahallelerde ziyaretlerini sürdüren Özkan, soğanların paketlenmesi sırasında birçok üreticinin ve tüccarın zarar gördüğünü ve ürünlerini ziyan ettiğini belirterek, yetkililere çözüm önerisi sundu.

Özkan, soğan çuvallarına 25 kg standart getirildiği takdirde hem üretimde zaman alan işçiliğin hem de çuval dayanıklılığının artacağını belirterek, bu sayede ürünlere zayiat vermeden, daha uzun süre üretici ve tüketiciye fayda sağlanacağına vurgu yaptı.

25 KG ÇUVAL STANDARDI OLUŞTURULABİLİR

Özkan açıklamasında, “Soğanlar sökülüp toprakla irtibatı kesiliyor. Bir miktar kurumaya bırakılıyor. Ondan sonra sapları ve başlarındaki pürçekler kesiliyor. Albenisi olması içinde güneşte kurtulduktan sonra üstündeki topraklar alınıyor. Bizim tarımdaki en büyük sorunumuz üründe yaşanan zayiat, sağlıklı bir ambalajımızın olmaması.

Biz buradan yetkililere sesleniyoruz: Aslında Sanayi ve Ticaret Bakanlığımız bu konuda bir standart oluşturabilir. Soğanda ve patateste 25 kilo zorunlu hale getirilebilir. 25 kg çuvallar zorunlu hale geldiğinde bu ağız örme dediğimiz ve zaman isteyen iş olmayacak. Bunlar makineyle dikilecek. Ve böylece bir işçi günde 100 çuval örüyorsa, makineyle 500 çuval dikilebilecek. Bu sayede zamandan ve maliyetten avantaj elde edilecek.

Dolayısıyla işte 4-5 araç değiştiren, 4-5 depoya indirilen, bindirilen soğanlar eziliyor ve bir çuvalda en az 10 kg ürün kaybı oluyor. %10 ila %20 ürün zayiatı oluyor. Sağlıklı bir şekilde kışın depolanması mümkün olmadığı için depo şartları da olumlu olmadığı için %50’ye varan ürün zayiatı söz konusu. Patates ve soğanda mutlaka küçük ve maksimum 25 kg ambalajlara geçilmesi gerekiyor. Milli servetin ziyan olmaması için heba olmaması için ürünlere zayiat vermemesi için bu gerekiyor” dedi.

AMBALAJ VE DEPOLAMA SİSTEMİNİN DEĞİŞMESİ GEREKİYOR

“Sektörün içinden gelen biri olarak, bu ambalaj ve depolama sisteminin değişmesi gerekiyor” diyen Başkan Özkan, “Dayanıklılığı sağlayacak, dondan ve olumsuz hava koşullarından etkilenmeyecek, izolasyonu olan depoları da mutlaka yapmamız gerekiyor. Tarıma birçok destek veriliyor. Ama ürünü yetiştirdikten sonra, bunun muhafaza edilmesini sağlayacak depolama sistemine verilecek destekleri de ben çok önemli buluyorum” diye konuştu.

ALGI OPERASYONU SÖZ KONUSU

Özkan ayrıca, “Bazen sosyal medyada, basında görüyoruz. ‘Soğanları, patatesleri çöplüğe dökmüşler daha fazla para yapsın diye. Yazıklar olsun vicdansızlara’ diyorlar. Aslında bu bir algı operasyonu. Çürüyen mallar, bozulan mallar pazarda, markette, manavda, tezgâhta satılması mümkün olmayan mallardır. Onun da sebebi sağlıklı depolama ve sağlıklı ürün ambalajlama sorunlarının çözülmemiş olması” açıklamalarında bulundu.