BURSA CHP’DEN İSTANBUL’DA İDO ZİRVESİ « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

BURSA CHP’DEN İSTANBUL’DA İDO ZİRVESİ

Bu haber 15 Haziran 2022 - 14:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeyken 2011 yılında özelleştirilen İDO’nun Yenikapı’dan Mudanya ve Bandırma’ya düzenlediği arabalı vapur seferlerini kârlı olmadığı gerekçesiyle iptal etmesi üzerine harekete geçen Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, bu seferlerin sürmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi nezdinde girişimlerde bulunulduğunu açıkladı.

Karaca, CHP’nin Bursa’daki belediye başkanlarının da katılımıyla 16 Haziran günü için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan randevu alındığını ve konunun masaya yatırılacağını kaydetti.

2007 yılında her gün karşılıklı 2 sefer yaparak Yenikapı-Güzelyalı seferlerine başlayan Osman Gazi-1 ve Orhan Gazi-1 hızlı feribotlarının sefer sayısının talebe bağlı olarak artırıldığını da hatırlatan Karaca yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“2011’de 861 milyon dolarlık teklifle özelleştirilen İDO’da artık kamu yararı gözetilmiyor. Orhan Gazi-1 ve Osman Gazi-1 feribotlarının mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait ve özelleştirmede nasıl bir anlaşma yapıldıysa, şirket yıllardır kullandığı gemilerin bakımını bile yapmıyor. Bakımını yaptırıp gelin, yeniden kiralayalım diyor. Şimdi seferlerin iptali ve feribotların İBB’ye iadesi nedeniyle, İDO feribotların bakım masrafını da direkt İBB’ye yıkıyor.

Konunun Bursa açısından önem taşıyan ayağı ise ulaşım hizmetlerine ulaşamama sorunudur. Bursa’nın hava ulaşımı yok çünkü Yenişehir Havaalanı Sabiha Gökçen’in gölgesine terk edildi, Bursa 10 yıldır tren bekliyor, defalarca söz verilmesine rağmen bitirilemeyen bu demiryolu projesi AKP’nin başarısızlık abidesine dönüştü. Bugün de İDO’nun arabalı feribot seferlerini kaybediyoruz. Bursa ulaşım açısından sadece karayollarına mahkûm edilmeye çalışılıyor”

ZİRVEDE NELER YAPILABİLECEĞİ GÖRÜŞÜLECEK

Yakıt, bakım-onarım ve işçilik maliyetlerini gerekçe gösteren İDO’nun 15 yıldır Mudanya ve Bandırma’ya araç taşıyan feribotlarını hattan çıkarmasıyla çok önemli bir hizmetin ortadan kalkacağına işaret eden CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, şöyle konuştu:

“Mudanya Belediye Başkanımız Hayri Türkyılmaz, Gemlik Belediye Başkanımız Uğur Sertaslan ve Nilüfer Belediye Başkanımız Turgay Erdem’in de katılımıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret edeceğiz. Toplantıda mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait Orhan Gazi-1 ve Osman Gazi-1 feribotlarının seferlerinin sürmesi için yapılabilecekleri masaya yatıracağız. Bursa’nın ve Bursalıların yanı sıra tüm halkımızın İstanbul’a araçla deniz ulaşımı hizmeti alabilmesi için umudumuzu koruyoruz”