‘BU NASIL BİR SAÇMALIKTIR’ « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

‘BU NASIL BİR SAÇMALIKTIR’

Bu haber 15 Haziran 2022 - 14:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, çiftçilerin haklı isyanını kamuoyu ile paylaştı; “Çiftçilere verilen mazottan ÖTV ve KDV alınmamalı, gübre destekleri de maliyetlere göre çok yönlü arttırılmalı. Çiftçi elektrik faturalarını hasat sezonunda, yani eline para geçince ödemeli. Ayrıca artezyen ve derin kuyulara yapılan 7 kat zammı kınıyoruz. Böyle saçma sapan şey mi olur? Bu fiyatlar makul seviyelere çekilmeli”

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, ciddi oranda artış gösteren tarımsal maliyetlere dikkat çekerek, devletin çiftçisine sahip çıkmasını istedi. Gübre fiyatlarından mazota, elektrikten artezyen ve derin kuyu maliyetlerine kadar tarımsal girdilerde fahiş zamların yaşandığını vurgulayan Erdem, buna karşılık çiftçilerin kazancının beklentilerin çok altında kaldığını söyledi.

Konuyla ilgili önemli açıklamalar yapan Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, şunları kaydetti: “Geçtiğimiz yılın Haziran ayında çuvalı 50 kilogram olan üre gübresi 215 TL, 3.15 Kök Gübresi 175 TL, 26’lık Nitrat 120 TL, Şeker Gübresi (Amonyum Sülfat) 130 TL, mazotun litresi 7,15 TL iken, fahiş zamlarla birlikte bu yılın Haziran ayında ise üre gübresi 646 TL’ye, Kök Gübresi 468 TL’ye, Nitrat 375 TL’ye, Şeker Gübresi 356 TL’ye ve mazotun litresi de 28 TL’ye ulaştı.

Görüldüğü üzere gübre ve mazot maliyetleri en az 3-4 kat arttı. Aynı şekilde ilaç fiyatları da en az 4 kat zamlandı. Ancak tarımsal girdilerdeki bu artışlara karşılık çiftçinin kazancı beklentilerin oldukça altında kaldı. Ziraat Odası olarak çiftçilere verilen mazottan ÖTV ve KDV alınmamasını, gübre desteklemelerinin de bu fiyatlara göre çok yönlü arttırılmasını talep ediyoruz. Aksi halde bu şartlarda çiftçinin üretim yapabilmesi oldukça zorlaşmaktadır”

“ELEKTRİK FATURALARI HASAT SEZONU SONUNDA ÖDENSİN”

Nisan ayında Bursa’ya gelen Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi ile yapılan görüşmede, çiftçilerin elektrik faturalarını aylık değil, tarım sezonu sonunda ödemeleri gerektiğini bildirdiklerini söyleyen Erdem, “Biz çiftçilerin aylık bir geliri yok. Bizlerin eline 4-6 ay arası yapılan ürün hasatları sonunda para geçiyor. Bir taraftan mazota, diğer taraftan ilaç ve gübreye ödeme yapmak zorunda kalınca elektrik faturalarında gecikmeler oluyor ve bu nedenle ciddi faizlerle karşı karşıya kalıyoruz. Çiftçilerimiz zaten bu zorlu koşullarda büyük mücadeleler veriyor. O nedenle devletimizden elektrik faturaları ile diğer tarımsal girdilere el atmasını acil bir şekilde bekliyoruz” diye konuştu.

“7 KAT ZAM NEYİN NESİ, BU NASIL BİR SAÇMALIKTIR”

Son olarak çiftçinin kullandığı artezyen ve derin kuyulardaki su fiyatları artışlarına da dikkat çeken Başkan Erdem, “Su fiyatları 15 liradan 100 TL’ye çıktı. Neredeyse 7 kat artış gösterdi. Böyle saçma sapan şey mi olur? Bu zam neye göre yapıldı, açıkçası merak ediyoruz. Devlet Su İşleri biz çiftçilerden artezyen ve derin kuyular için ruhsat istiyor. 40 yıllık 50 yıllık artezyenlerimiz var. 6, 9 ve 12 metrede artezyen kuyularımız mevcut. Kurak yıllarda ülke tarımını kurtaran işte bu yeraltı sularıdır. Zaten günümüzde de çok fazla kullanılmamaktadır. Bu yüzden derin kuyu ve artezyenlere yapılan 7 kat zammı kınıyoruz. Bu tarihte daha önce görülmemiş bir artıştır. Her şeyin bir ölçüsü vardır, bir ölçüsü olmalıdır. Ancak böyle olmaz. Bu fiyatların da makul seviyelere çekilmesini devletimizden talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi.