KURBANLIĞA YÜZDE YÜZÜN ÜSTÜNDE ZAM! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

KURBANLIĞA YÜZDE YÜZÜN ÜSTÜNDE ZAM!

Bu haber 13 Haziran 2022 - 13:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Kırmızı Et Üreticileri Birliği ile Karacabey Keçi ve Koyun Yetiştiricileri Birliği yönetimleri, girdi maliyetlerindeki artışlar ve yükselen enflasyonu da göz önünde bulundurarak, sektör paydaşları ile yaptıkları istişareler neticesinde kurbanlık fiyatlarını belirledi.

Karacabey Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nuri Karaca ile Karacabey Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Birol Demir, belirlenen fiyatların hem üretici kesimini, hem de ibadetlerini yerine getirmek isteyen vatandaşları mağdur etmeyeceğini düşündüklerini kaydetti.

Fiyatları açıklayan Birliklerin Yönetim Kurulu Başkanları Nuri Karaca ve Birol Demir, kurbanlık hayvan miktarının yeterli olduğunu da vurguladı. Karaca ve Demir, “Vatandaşlarımızın kazasız, belasız, sağlıklı bir kurban bayramı geçirmesini temenni ediyoruz” dedi.

Buna göre Karacabey’de kurbanlık tavsiye edilen fiyatlar; küçükbaşta kesim hariç canlı baskül 60-65 TL/Kg, büyükbaşta ise karkas (kesim ve parçalama dahil) 130-140 TL/Kg olarak belirlendi.

YÜZDE YÜZDEN FAZLA ZAM!

Öte yandan, son altı ayda hemen hemen her şeye yüzde yüzden, yüzde üçyüzlere zam gelen Türkiye’de kurbanlığa da yüzde yüzün üzerinde zam gelmiş oldu. Geçtiğimiz yıl küçükbaş kurbanlık fiyatı canlı baskül 35-37 TL/Kg, büyükbaş kurbanlık fiyatı ise karkas (kesim ve parçalama dahil) 60-65 TL/Kg olarak belirlenmişti.

Bu fiyatlar 2020 yılında ise, küçükbaş kurbanlık fiyatı canlı baskül 30-32 TL/Kg, büyükbaş kurbanlık fiyatı ise karkas (Kesim ve parçalama dahil) 50-55 TL/Kg olarak gerçekleşmişti.