APOLİTİK SENDİKA MI OLUR? « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

APOLİTİK SENDİKA MI OLUR?

Bu haber 28 Ocak 2022 - 14:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası (Eğitim Gücü Sen), “Mesele ve sorun varsa, çözümü de var”, “Herkesin sustuğu yerde sorunlarınızın çözümü için biz varız” felsefesi ile geçtiğimiz Kasım ayının başında kuruldu.

Kamu eğitim sendikaları arasında kısa zamanda oldukça büyük bir kitle tarafından kabul gören Eğitim Gücü Sen Kurucu Genel Başkanı Oğuz Özat, “İstanbul’da A partisi kurdu diyorlar, Kayseri’de B partisi. Partimizi bulamıyorlar, çünkü yok” ifadeleri ile apolitik sendika mı olur diyenlere cevap verdi.

Başkan Özat, sendikanın kuruluş amacını ve sendikal çalışmalarını ise; “Sendikaların önem ve tecrübesini kullanmadığını tecrübe ettik. Genelde sendikalar bir siyasi partiye angaje ya da siyasi parti güdümünde kurulmuş bir şekilde çalışmaktadır. Hiç bir sendikadan bölünmedik. Siyasi çatışmalarla kurulmadık. Siyasi parti veya cemaat uzantılı kurulmadık. Üyelerimiz siyasi yaftaya maruz kalmıyor. Üyelerimiz kurumlarında yanlarında bir sendika tüzel kişiliğinin gücünü hissediyor” sözleri ile açıklayarak, “Ne iktidarın nede muhalefetin yandaşı değiliz, ne iktidarın nede muhalefetin muhalifi de değiliz. Biz yalnızca eğitimcinin yanında olmak için yola çıktık” dedi.

TARAFIMIZ ÜYELERİMİZ, EĞİTİM SİSTEMİ VE EĞİTİMCİNİN SORUNLARI

Başkan Oğuz Özat, sendikalarıyla ilgili şunları söyledi; “Eğitimin ve çalışanlarının sorunlarına gerçek manada eğilerek, eleştiri ve yakınmadan sıyrılarak; sorunları bilen, çözümler sunan nihayet sorunların çözümü için girişimlerde bulunan, en üst perdeden tepki ortaya koyan bir noktaya taşımak istiyoruz. Eğitim çalışanlarının gerçek ve samimi sesi, onlara nefes olmak istiyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana Türkiye’de ilk kez alınan eylem kararlarına imza attık. Sendikal çalışmalarımızda hukukun üstünlüğü ilkesini benimsedik. Kısa zamanda kabul gören sendikamıza üye olmanın haklı gururunu paylaşan üyelerimizle birebir ilgileniyoruz. Sorun varsa, sendikanız var diyoruz”

EĞİTİM GÜCÜ SEN, PSİKOLOJİK DANIŞMAN/REHBER ÖĞRETMENLER SENDİKASI DEĞİLDİR

Eğitim Gücü Sen Bursa İl Temsilcisi Gülşah Yavuz da, sendikanın kurucu Genel Başkanı Oğuz Özat’ın branşının öne sürülerek sendikalarının, Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmenler sendikası olarak anılmasından rahatsızlık duyduklarını belirtti.

Gülşah Yavuz, şunları söyledi; “Kurucu Genel Başkanımız Oğuz Özat, Milli Eğitim Bakanlığında Rehberlik/Psikolojik Danışma branşında çalışmaktadır. 2 yıldır Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkanlığı yapmakta ve branşına dönük önemli kazanımlar ve mücadeleleri ile tanınmaktadır. Bu sebeple kurucusundan üyelerine rehber öğretmenler için kurulmuş bir sendika olduğu görüşü hakim. Ancak bu gerçeği yansıtmıyor.

Örneğin; ben Almanca öğretmeniyim. Genel kurul üyeleri, il ve ilçe temsilciliklerimizde görev alan arkadaşlarımız, üyelerimiz gerek Milli Eğitim Bakanlığı gerekse Yükseköğretim Kurumlarında farklı pozisyonlarda çalışan kişiler. Bizler birlikte hareket gücümüzü arttırmak ve kullanmak, eğitim çalışanlarının özlük haklarını korumak ve iyileştirmek adına bir araya gelmiş; eğitim ve bilimin gücüne inananlarız”