KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI BAŞLIYOR! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI BAŞLIYOR!

Bu haber 28 Kasım 2021 - 21:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Şoförler Odası Başkanı Ramazan Bay, ticari amaçla yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücüleri 1 Aralık 2021 tarihinde başlayacak zorunlu kış lastiği takmaları konusunda uyardı. Bay, kış lastiği uygulamasının can ve mal güvenliği açısından önemli olduğunu bildirdi.

Karacabey Şoförler Odası Başkanı Ramazan Bay yaptığı açıklamada, “Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı’nın Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile ilgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği ile ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda, her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanılması zorunluluğu getirilmiş olup, Bursa Valiliği’nin de ilan ettiği üzere ilimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren yolcu ve eşya taşınmasında kullanılan ticari araçlarda kış lastiği uygulaması 1 Aralık 2021-1 Mart 2022 tarihleri arasında uygulanacaktır.

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği uygulaması ise 1 Aralık 2021-1 Nisan 2022 tarihleri arasında uygulanacaktır. Sürücülerin can ve mal güvenliği açısından kış lastiği kullanmaya hassasiyet göstermeleri çok önemlidir. Ayrıca yapılacak denetimlerde ticari araçlarına kış lastiği taktırmayanlara 835 lira para cezası kesileceğini de hatırlatmak isterim” dedi.

Başkan Bay, “Yük ve Yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliği açısından güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekir. Kış şartlarına uygun önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçlar yolu kapatmak, kazalara sebebiyet vermek gibi olumsuzluklara sebebiyet vermektedir. Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla çok daha iyi yol tutuşu ve yol güvenliği sağlar” şeklinde konuştu.

Karacabey Şoförler Odası Başkanı Ramazan Bay, sürücülere, yaklaşan kış öncesi araç bakımlarını mutlaka yaptırmaları gerektiği konusunda da hatırlatmalarda bulundu.