CHP’Lİ VEKİLDEN BAKAN ERSOY’A SORU YAĞMURU! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

CHP’Lİ VEKİLDEN BAKAN ERSOY’A SORU YAĞMURU!

Bu haber 21 Kasım 2021 - 16:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Bursa Milletvekili, AB Uyum Komisyonu Üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2022 bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Bakan Mehmet Nuri Ersoy’a Bursa’nın kültür varlıklarıyla ilgili sorular yöneltti.

Altaca Kayışoğlu, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Bakan Aksoy’a, “Sayın Bakan, bir buçuk yıl önce İznik’e gelip İslam Eserleri Müzesini açtınız. Arkeoloji Müzesi için de ‘Kısa sürede açılacak’ dediniz ama Roma ve Bizans eserleri arazide bekliyor. İznik Arkeoloji Müzesi ne zaman açılacak” diye sordu.

Bursa’da birçok eserin ayakta güçlükle durduğunu, ilgisizliğin bu şekilde devam etmesi halinde pek çoğunun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını vurgulayan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Orhangazi’de Ilıpınar Höyüğü açığa çıkarılacak mı? Mudanya’da Dereköy Kilisesi yıkılmak üzere, restorasyon yapılacak mı? Büyükorhan Derecik Bazilikasında kazılar yarım bırakıldı, devam edecek mi” sorularını da Bakan Aksoy’a yöneltti.

Devlet ve özel tiyatroların yaşadığı sorunlara da değinen Altaca Kayışoğlu’nun Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a yönelttiği sorulardan birisi de, 85’i sanatçı kadrosu toplamda 119 yeni istihdam için Nisan ayında yapılan sınavla ilgiliydi. CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Sınav bugüne kadar neden açıklanmadı? Sınav sonucunun hala açıklanmamış olması insanlarda torpilli, liyakatsiz insanlar için ortam oluşturuluyor eleştirilerini beraberinde getiriyor. Sınav sonucu ne zaman açıklanacak” diye sordu.