‘PARALEL YAPILANMALARIN PANZEHİRİ LİYAKAT VE ADALETTİR’ « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

‘PARALEL YAPILANMALARIN PANZEHİRİ LİYAKAT VE ADALETTİR’

Bu haber 15 Temmuz 2021 - 15:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İYİ Parti Bursa İl Başkanlığı 15 Temmuz’un yıldönümü nedeniyle bir bildiri yayınladı. İl Başkanı Selçuk Türkoğlu imzasıyla yayınlanan bildiride, “15 Temmuz milletimizin demokrasi zaferi olduğu kadar, darbelere karşı da onurlu direnişidir” denildi.

İYİ Parti Bursa İl Başkanlığı adına yapılan açıklamada, devlet içinde örgütlenmelerine göz yumulan paralel yapılanmaların, ülkenin başına ne tür belalar da açtığının da acı bir şekilde tecrübe edildiği vurgulandı. Bildiride, “Bu tür yapılanmalar zehirse, bu zehrin panzehiri liyakat ve adalettir” denilerek şu görüşlere yer verildi:

KARDEŞ CANINA KIYANLARI ŞİDDELE LANETLİYORUZ!

“15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan kara geceyi kana bulayan, gözlerini kırpmadan kardeş canına acımasızca kıyan hainleri bir kez daha şiddetle lanetliyoruz. O lanet gece hepimize bir kez daha gösterdi ki; devlet içinde örgütlenmelerine göz yumulan paralel yapılanmalar, ülkenin başına ne türden belalar açabiliyorlar. Ülke olarak ne yazık ki bunu çok acı bir şekilde tecrübe ettik.

Asıl olan; kamudaki bürokratik mekanizmalarda liyakat sahibi, alanında uzman ve deneyimli kadroların bulunmasıdır. Devletin bekası ancak liyakatli kadrolarla ve adil bir görev dağılımıyla sağlanabilir. Aynı şekilde bu da; Kuvvetler ayrılığının yeniden kurulabildiği, hukukun üstünlüğünün sarsılmaz biçimde tekrar tesis edilebildiği, adaletli bir sistemde mümkün olabilir.

YÖNETENLERE ACI TECRÜBE OLDU

Bu açıdan 15 Temmuz; Devlette yönetme erkini elinde bulunduranların ve bir ülkenin adeta kaderini tayin edecek sorumlulukları taşıyanların, aynı hataları asla yapmamaları gerektiğinin maalesef hazin bir tecrübesi oldu.

Dünyada genel kabul gören bir görüş vardır ki, evrensel kriterler anlamında, insani değerlere uyan en ideal yönetim şekli demokrasidir. Demokrasilerde de iktidar değişiklikleri ancak ve ancak adil ve demokratik seçimlerle mümkün olur. Cumhuriyet tarihinde acısını çok çektiğimiz askeri darbeler, biliyoruz ki milletimizin yüreğinde çok hazin yaralar açtı.

İşte 15 Temmuz gecesinde, tarihimizdeki o kabus dolu günlerin en insanlık dışı olanı yaşandı. Ülkemiz bu kez çok daha kanlı, çok daha insafsız bir darbeyle karşılaştı ve sözcüğün tam anlamıyla adeta uçurumun kıyısından döndü. Şehitlerimizin ve yaralılarımızın olduğu ihanet gecesinde tek umudumuz, insanımızın demokrasiye olan inancına tanık olmamızdı.

Meydanlara koşup, darbeye karşı kanı ve canı pahasına direnen yurtsever vatandaşlarımız, takdire şayan ferasetleriyle yine en büyük güvencemiz oldu. FETÖ Terör Örgütü’nün, bu asil millete reva gördüğü o kanlı gecede şehit olan 248 vatandaşımızı, İYİ Parti İl Teşkilatları adına bir kez daha şükran ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimizi gururla selamlıyoruz”