“BU ÇOCUKLARIN İHTİYAÇLARI SGK KAPSAMINA ALINMALI” « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

“BU ÇOCUKLARIN İHTİYAÇLARI SGK KAPSAMINA ALINMALI”

Bu haber 13 Temmuz 2021 - 12:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Geçtiğimiz haftalarda Tip-1 diyabet hastalarını ziyaret eden ardından bu hastaların kan şekerini düzenli olarak ölçen sensör ile kandaki duruma göre insülin veren pompanın masraflarının tamamının ödemelerinin SGK kapsamına alınması konusunu TBMM gündemine taşıyan CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, son olarak Bursa Tip-1 Diyabetliler Derneği Başkanı Yadigar Aydın’ı ziyaret etti.

Tip-1 diyabet hastası çocuklar ve aileleri için verdiği mücadelen dolayı Erkan Aydın’a teşekkür eden Dernek Başkanı Yadigar Aydın, yıllardır bu konuyla ilgili geri plana atıldıklarını ve ilk defa bir umut ışığı belirdiğini ifade etti.

Bu teknolojilerin devlet tarafından karşılanmasının temek bir hak olduğuna dikkat çeken Aydın, özellikle günde en az 8 kere parmaklarını delmek zorunda kalan çocuklarımızın bu acılardan kurtulması için bu konu sonuçlanana kadar mücadelesini sürdüreceğini belirtti.

Toplantıda bulunan Tip-1 diyabet hastalarının da yaşadıkları sıkıntıları dinleyen Aydın şunları söyledi: “Hastaları ziyaretlerimizde ve gerek sosyal medyadan gerekse telefonla bizlere ulaşan hasta yakınlarından edindiğimiz bilgilere göre sensör ve pompanın aylık 2 bin 500 lirayı bulan masraflarını karşılamak çoğu aile için imkansız. 20 bin civarında Tip-1 diyabet hastası çocuk var ve bu aletlerin masrafları ödeme kapsamına alınsa devlete ayda maliyeti en fazla 40 milyon TL. Ayrıca düzenli tedavi uygulanmayan çocuklarda ileride kalp, damar, göz ve böbreklerde kalıcı hasarlara neden olabiliyor. Bu çocukların ve ailelerinin yaşadıkları bu sıkıntılar son bulana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz”