FINDIK BAHÇELERİ SÖKÜLEN ÇİFTÇİLER DERTLİ! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

FINDIK BAHÇELERİ SÖKÜLEN ÇİFTÇİLER DERTLİ!

Bu haber 09 Temmuz 2021 - 13:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Trabzon’un Maçka İlçesi Esiroğlu Mahallesi (köy) Duralı mevkiindeki fındık bahçeleri hastalık nedeniyle karantinaya alınıp söküldü. Ekmek kapısı kapanan çiftçilere ise bugüne kadar hiçbir yardım yapılmadı.

CHP Ekonomi Masası üyeleri Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Maçka İlçe Başkanı Nihan Göktürk ile birlikte bölgedeki çiftçilerin sorunlarını dinledi.

Maçka’ya bağlı Esiroğlu Mahallesi fındık üreticilerini de ziyaret eden heyet, Duralı mevkiinde ‘Drakula’ olarak bilinen Turunçgil Uzun Anteli Teke Böceği’nin nedeniyle fındık bahçeleri karantinaya alınıp sökülen çiftçilerle buluştu.

Bahçe sahipleri, yıllardır fındık ürettikleri bahçelerinin Drakula nedeniyle karantinaya alınıp ağaçlarının söküldüğünü aktardılar. Fındık ağaçlarının söküldüğü yerde yıllık kilo başına 15 lira gibi bir para ödenmesi kararı alındığını ama bugüne kadar herhangi bir para ödenmediğini ifade eden çiftçiler, “Burada 4 yıl boyunca yeni fındık fidanı ekimi yasaklandı. Bizim yeniden fındık üretebilmemiz için en az 8 yıl gerekiyor. Kilo başına 4 yıl boyunca destek verileceği söyleniyor. Bu durumda başka geliri olmayan insanlar neyle geçinecek. Fındığın kilosu için bu yıl 30 liradan bahsediliyor. Bize 4 yıl boyunca 15 lira verilecek. Başka hiçbir geliri olmayan bu insanlar neyle geçinecek. Bu konuda devletin bize yardım etmesi gerekiyor” dediler.

CHP’li Milletvekilleri Orhan Sarıbal ve İlhami Özcan Aygun, sorunun çözümü için konuyu gündeme getireceklerini ve takipçisi olacaklarını belirttiler.

ÇKS SORUNUNA ÇÖZÜM ŞART

Çiftçilerin dile getirdiği bir başka sorun ise, bölgede üretim yapan çok sayıda çiftçinin Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olmadıkları gerekçesiyle tarım desteklerinden yararlanmamaları konusuydu.

CHP’li Orhan Sarıbal, “Bu sorun mutlaka giderilmeli. Mahallenin muhtarının oluru ile Ziraat Odası’ndan alınacak bir belge ile bu insanların sorunu giderilmeli. Muhtar kimin ekip kimin ekmediğini bilir. Tarım İl Müdürlüğünün kayıtlarında da kimin ekip ekmediği bilgisi var. Ziraat Odasından alınacak bu belgeyle üretim yaptığı belirlenen insanlar tarım desteklerinden yararlandırılmalı” dedi.