KARACABEY’DE ‘YERLİ VE MİLLİ’ BUĞDAY HASADI « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

KARACABEY’DE ‘YERLİ VE MİLLİ’ BUĞDAY HASADI

Bu haber 05 Temmuz 2021 - 12:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) öncülüğünde, “Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın” sloganıyla, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile özel sektör firmaları tarafından geliştirilen ve tescil ettirilen yerli ve milli çeşitlerinin tanıtımı, geçtiğimiz hafta Karacabey’de yapıldı.

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü koordinatörlüğünde Karacabey’in Bakırköy Mahallesi’nde gerçekleştirilen buğday demonstrasyonu tarla gününe; Karacabey Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Belediye Başkan Vekili Faruk Türe, Bursa Tarım ve Orman İl Müdürü Hamit Aygül, Bursa Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Erdoğan Ceylan ve Esra Uzun, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü’nden teknik personellerin yanı sıra üreticiler katıldı.

Bakırköy Mahalle Muhtarı Kazım Önen’in konukları selamlamasının ardından buğday demonstrasyonuna yaklaşık 20 dönüm ekerek katkı sunan ilçenin duayen çiftçilerinden Nuri Karaca, çok verimli ve güzel bir çalışma olduğunu söyledi. Buğday ve arpa ürünlerinin her geçen yıl önem kazandığına dikkat çeken Karaca, “Bu demonstrasyonun ilçemize büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum. Yeni buğday çeşitlerinin tarımsal emtia fırsatları çok yüksek. İlçe çiftçilerimizin bu fırsattan yararlanmaları gerekir” dedi.

Karacabey’in olmazsa olmazı domates ve mısır ürünlerinde bu sezon herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını ve her şeyin gayet iyi gittiğini ifade eden Nuri Karaca, salça fabrikalarını uyardı. Karaca, “Ürün bol diye salça fabrikaları bir takım fiyat oyunlarına girmesinler. Aksi halde bu yaklaşım Karacabey’deki tarımsal sanayinin sonunu getirir” diye konuştu.

Etkinlikte söz alan İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, “Çiftçilik önemli bir sektör haline geldi. Son yıllarda artan dünya nüfusu ve azalan tarım alanları nedeniyle çiftçilik önemli bir noktaya ilerlemeye başladı. Bakanlığımız TAGEM’in geliştirdiği çeşitler var. Çıkardığı önemli tohum çeşitleri var. Bakanlığımızın 2004 yılında çıkardığı kanunla birlikte ülkemizdeki çeşit sayısı önemli ölçüde arttı. Yeni geliştirilen çeşitlerimizde oluyor. Burada demonstrasyon tarla gününde ürünlerimizden önemli sonuçlar elde ettik. İlk aldığımız rakamlara göre bazı çeşitlerimizden yüzümüzü güldürecek önemli sonuçlar elde ettik. Bu rakamlara göre Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden temin edilen Yüksel çeşidinden dönüme 824 kg, Kartaş Tohumculuk Ltd. Şti.’den temin edilen Beyaga buğday çeşidinden dönüme 822 kg verim elde ettik. Diğer çeşitlerimizden elde ettiğimiz verimler de oldukça yüksek.

Demonstrasyonumuzun sonuçlarını gerçekten önemsiyoruz. Bizim görevimiz sadece çiftçilerimizi desteklemek değil. Çiftçilerimize yeni geliştirilen teknolojileri onların bunları kullanmalarını sağlamak da görevimiz. Bu demonstrasyon çalışmalarında bize yardımcı olan kurum ve kuruluşlara da teşekkür ediyorum. Bu vesileyle tarla günümüzün üreticilerimize, ilimize, ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor, bol ve bereketli bir sezon diliyorum” ifadesini kullandı.

Karacabey Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu ise konuşmasında, “Çiftçimizin ektiği topraktan daha fazla verim alması önemli. Ayrıca bu aldığı verimi yerli ve milli tohumdan alması daha da kıymetli. Ben bu tohumları geliştiren arkadaşları ayrıca tebrik ediyorum. Başta İl Müdürümüz olmak üzere İl ve İlçe teşkilatına yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ediyor, programın hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Karacabey Bakırköy Mahallesi’nde Tekfen Tarımsal Araştırma Üretim ve Pazarlama A.Ş.’den temin edilen 2 çeşit buğday (Tekfen 1013, Tekfen 1016), Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden temin edilen 5 çeşit buğday (Yüksel, Saban, Köprü, Eylül, Abide) ile Kartaş Tohumculuk Ltd. Şti.’den temin edilen Beyaga buğday çeşitlerinin hasadı gerçekleştirildi.