23 Nisan Türk Devrimi’nin temelidir « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

23 Nisan Türk Devrimi’nin temelidir

Bu haber 23 Nisan 2021 - 1:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Karacabey İlçe Başkanı Gönül Avil, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklamada bulundu.

Başkan Avil, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “23 Nisan 1920 ‘Türk Devrimi’nin en zor anlarında Kurtuluş Savaşı’nın yeni başladığı bir dönemde, Şeyhülislam Dürrizâde’nin 11 gün önce verdiği fetvayı Padişah fermanına dönüştüren Vahdettin’in idam kararını boynunda taşıyan Mustafa Kemal Paşa’nın, bu devrimin temelini attığı tarihtir.

Çünkü çöken İmparatorluğun kurtuluşunu, toplumu Tarım döneminden, Endüstri dönemine doğru dönüştürmekte gören Atatürk, Türk Devrimini, Siyasal egemenliği Osmanlı ailesinden millete aktararak başlatmıştır.

Başta Saltanatın kaldırılması ve Cumhuriyetin ilanı olmak üzere, bütün diğer Atatürk devrimleri (reformları) hem Siyasal hem de hukuksal açıdan millet egemenliğine dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. O nedenle 23 Nisan 1920 Türk Devrimi’nin temelinin atıldığı tarihtir.

Mersin’in Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Nutuk’un öğrencilere dağıtılmasını sakıncalı buluyor. Milli Eğitim Bakanlığının amaçlarından birinin yurdumuzun kurtarıcısı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü öğrencilere anlatmaktır. Bu tutumu düpedüz Atatürk düşmanlığıdır. Böyle kişiler Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin makam koltuğunu işgal etmemelidir.

24 Nisan’da oy birliği ile TBMM başkanı seçilen Mustafa Kemal’in açılış konuşması, bir askerin hukuk ve demokrasiye millet iradesine gösterdiği saygının verdiği önemin tarihi bir belgesidir. Asker kökenli TBMM Başkanının bu tarihi konuşması, kurulan yeni Devletin diktayı, tek adamlığı değil, hukuk ve çağdaş demokrasiyi hedeflediğini göstermektedir.

23 Nisan her şeyden önce TBMM’nin en zor, en tehlikeli, en hain, en zalim, en olanaksız, en yoksul, en yoksun koşullarda yabancı güçlerin işgalinin Altında toplanıp çalışmaya başlayabilmektir. 23 Nisan bir referans bağımsızlığa, özgürlüğe, ‘Muasır Medeniyete’ ulaşma yolunda bir referans. 19 Mayıs 1919’da başlayan 29 Ekim 1923’te noktalanan sürecin mihenk taşı nirengi noktası 23 Nisan, Demokrasi, Hak, Hukuk ve Adalettir. Geleceğimizdir.

Atatürk’ün bu günü çocuklara armağan ettiğini düşününce; Ve bir çocuğun sesinde, çizgilerinde, şiirinde, gülümsemesinde, sözlerinde yaratıcılığı, aklı, bilimi umudu yakalayınca, devam diyoruz. Mücadeleye devam. Onun yolunda, onun ilkeleri ile devam.

Atatürk’ün milletin geleceği olarak gördüğü çocuklara armağan ettiği Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 101. yıldönümünü salgının olumsuz koşullarında kutluyoruz. Ama bu zorluklara karşın ülkemizin geleceği ile ilgili asla kaygıya kapılmıyoruz. Çünkü geleceğimiz olan pırıl pırıl gençlerimiz ve çocuklarımız var”