Korona virüs, depresyon ve panik atak nedeni! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Korona virüs, depresyon ve panik atak nedeni!

Bu haber 28 Mart 2021 - 12:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dünya Sağlık Örgütüne göre korona virüs salgını milyonlarca kişinin akıl sağlığını da etkiledi.

Dr. Yüksel Büküşoğlu, ”Korona virüs pandemisi devam ettikçe, duygusal ve psikolojik bir pandemi de onu hızla takip ediyor. Korona virüs salgını kriz içerinde bir başka krizi tetikledi; psikolojik sorunlar krizi! Dünya Sağlık Örgütüne göre korona virüsün neden olduğu Covid-19 salgını neden olduğu yoğun kaygı ve korku ile milyonlarca kişinin akıl sağlığını etkiledi” dedi.

Dr. Büküşoğlu sözlerine şöyle devam etti; “Bilimsel çalışmalar ciddi psikolojik sıkıntılar hissetme olasılığının artık sekiz kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Korona virüs salgını nedeni ile duyulan endişe, karantina şartları ve sosyal izolasyon psikolojik sorunlar da beraberinde getirebiliyor. Özellikle anksiyete bozukluğundan muzdarip olanların bu dönemde yoğun endişe ve depresyonla başa çıkması çok zor olabiliyor. Buna karşın, yeni araştırmalar hastaların sadece yüzde 50’sinin denedikleri ilk antidepresana yanıt verdiğini gösteriyor. TMS Tedavisi ise antidepresan ilaçlara cevap vermeyen kronik, dirençli, inatçı depresyon durumlarında etkili, ilaçsız, bilimsel ve tıbbi bir tedavi olarak öne çıkıyor”

Son günlerde sıkça adını duyduğumuz TMS (Transkranial Manyetik Stimülasyon) Tedavisi yönteminin korona virüs salgınının neden olduğu depresyon ve panik atağın tedavisinde kullanımı konusunda Dr Yüksel Büküşoğlu şunları ifade etti;

“Korona virüs pandemisinin neden olduğu endişe, yalnızlık, sosyal izolasyon, karantina koşulları, finansal gelecek ve iş konusundaki belirsizlik, psikolojik sorunları tetikleyen önemli etkenler. Korona virüs salgını nedeniyle son derece ciddi olumsuz duygular yaşanıyor ve zihinsel bir reaksiyon olarak koronavirüs korkusunun ciddi anksiyete bozukluklarına, panik atağa ve depresyon semptomlarına neden olabileceği son bilimsel çalışmalarla gösterilmiş bulunuyor. İnsanlarımızın neredeyse üçte birinde stres, kaygı gibi psikolojik şikayetler ortaya çıktı. Panik atak, anksiyete bozukluğu, post-travmatik stres bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluk (OKB), bu dönemde yaygın olarak görülüp depresyona yol açabiliyor. Korona virüs salgını koşulları nedeniyle çok yakında neredeyse ‘psikolojik şikayetler tsunamisi’ yaşanmasını bekliyor”

PEKİ TMS TEDAVİSİ NEDİR? HANGİ HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE KULLANILIR?

TMS (Transkranial Manyetik Stimülasyon) Tedavisi beyindeki sinir hücrelerine manyetik alanla uyarım uygulayıp, aktivitesini yeniden düzenleyerek etki gösteriyor. Nörolojik ve psikiyatrik problemler, çok defa beynin çeşitli bölgelerinde artmış veya azalmış etkinliğe yol açarlar. TMS Tedavisi, depresyon, anksiyete ve diğer duygu durum bozukluklarından etkilendiği düşünülen beyin bölgelerine uygulanır. İlgili beyin bölgelerinin aktivitesinde değişiklikler oluşturup, iyileştirip yeniden düzenlenmesi ile etki gösteren bir tedavidir.

TMS uygulanmasında güçlü ama kısa bir manyetik alan oluşturularak hedeflen bölgedeki beyin aktivitesinde değişiklikler oluşturup, iyileştirip yeniden düzenlenmesi ile etki gösteren bir tedavidir. Beynin hedeflenen alanındaki hücrelerin elektriksel iletisini uyararak, beynin doğal elektriğini aktive edip, yeniden düzenlenmesi ile etki gösterir. Beynin yeterli çalışmayan doğal süreçlerini harekete geçirerek etki etmektedir. Dışarıdan elektrik akımı vermeden, güçlü ama kısa bir manyetik alan oluşturarak tedavi etkisini son derece güvenli ve ağrısız bir şekilde oluşturur. TMS beynin yeterli çalışmayan doğal süreçlerini harekete geçirerek etki eder. Hiç bir ciddi yan etkisi olmayan, son derece güvenilir bir tedavidir. Uygulama sırasında kişi hiçbir ağrı, sızı hissetmez ve yan etkisiz bir uygulamadır.