DEVA’dan pazaryeri yıkılacak iddiası! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

DEVA’dan pazaryeri yıkılacak iddiası!

Bu haber 21 Mart 2021 - 13:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Karacabey Kurucu İlçe Başkanı Şaban Önen, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’ın, mevcut Ömer Matlı Kapalı Pazaryeri’ni yıkacağını iddia etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan DEVA Partisi Karacabey Kurucu İlçe Başkanı Şaban Önen, ‘Ben yaptım oldu’ zihniyetinin ekonomik dar boğaz içinde olan pazaryeri kiracılarını ve pazarcı esnafını mağdur edeceğini söyledi.

Edindiği bilgilere göre mevcut pazaryerinin yıkılması konusunda Başkan Özkan’ın ne partisinin ilçe yöneticilerine, ne belediye meclisine ne de oda başkanlarına herhangi bir bilgi vermediğini belirten Şaban Önen, yalnızca birkaç kişi dışında bu çalışmanın sessiz ve derinden yürütülmek istendiğini iddia etti.

DEVA Partisi İlçe Başkanı Şaban Önen, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Belediye Başkanı Sayın Ali Özkan’ın talimatıyla Başkan Yardımcısı Sayın Gökşen Akgör imzasıyla Ömer Matlı Kapalı Pazaryeri’nin yıkımı ile alakalı bir takım girişimler yapıldığı bilgisine ulaştık. Hatta bu konuda Belediye Başkan Yardımcısı Akgör’ün mevcut kiracılarla görüşmeye başlayarak, Eylül 2021’de işyerlerinin boşaltılması noktasında evrak imzalatmak istediği belirtildi. Akgör’ün, 455 civarındaki pazarcı esnafı için de tahliye çalışması içinde olduğunu öğrendik.

2007 yılında, şahsımın da belediye meclis üyesi olduğu dönemde Belediye Başkanı Sayın Ergün Koç, meclisiyle birlikte mevcut pazaryeri ile ilgili ortak bir çalışma başlatmıştı. Pazaryerinin yenilenmesi ile ilgili olan bu çalışma 2009 yılına kadar sürdü. Yani bu işler istişare ve katılımcı bir anlayışla olur. Gizli yürütülmeye çalışılmaz.

Ulaştığım ilginç bir bilgiye göre, 2019 yerel seçimleri öncesi Belediye Başkanı Özkan, oda başkanları aracılığıyla pazarcı esnafına bir mesaj iletmiş. Söz konusu mesajda Özkan’ın; ‘Yeniden seçilirsek pazaryeri ile ilgili herhangi bir tasarrufumuz olmayacak’ sözünü vermiş. Seçimleri kazanabilmek adına yapılan bu girişim sonrası Başkan Özkan, nedense bu sözünü unutarak veya sözünden çark ederek pazaryerini yıkmak için çalışma yürütmektedir.

12 bin 385 metrekare alandan oluşan mevcut kapalı pazaryeri için ortada ne bir proje ne de bir kaynak söz konusudur. Hal böyleyken pazarcı esnafını ve halkımızı huzursuz etmek de neyin nesidir? Pandemi ve ekonomik darboğazda olan esnaf ile halkımız böyle bir projeye asla ve asla onay vermemektedir.

Yine aldığım duyumlara göre Sayın Özkan, bu yıkım kararı ile ilgili ne partisinin ilçe yöneticilerine, ne belediye meclis üyelerine ne de oda başkanlarına bilgi vermemektedir. Özkan, yanındaki birkaç kişiyle aldığı bu kararı henüz net bir şekilde kamuoyuna duyurmamış, ancak el altından çalışmaları yürütmektedir. İlçe kamuoyu bu konuda kendisinden açıklama beklemektedir.

Özkan’ın birkaç kişiye fısıldadığı bilgilere göre, mevcut pazaryeri yıkıldığında proje tamamlanana kadar yeni pazaryerinin uzun bir süreliğine Devlet Su İşleri’nin arkasında bulunan Hazine yerine taşınacağını öğrendik.

8’inci hizmet yılına girerken birdenbire hizmet aşkı kabaran Başkan Özkan’ın ‘Ben yaptım oldu’ zihniyetinden bir an önce uzaklaşması gerekmektedir. Özkan’ın amacı hizmet değil, yeni dönem belediye yönetimine maddi enkaz bırakmaktır. Şu dönemde yapılacak böyle bir girişim Karacabey’e ihanet olur. Ayrıca yeni pazaryeri için İller Bankası’ndan borç mu alınacak, yoksa TEKNOSAB’a yeni tarım arazileri mi satılacak bu da muamma.

Bu zamana kadar başladığı hiçbir hizmetin sonunu getiremeyen Özkan’ı, ilçemiz halkı yakından takip etmektedir. Köy arazilerini satarak Karacabey ve ülke genelinde eşi benzeri olmayan 11 adet pavyon yapan tek belediye başkanı Ali Özkan’dır. Belediye meclis üyeleri için yapılan 18 araçlık 15 Temmuz Demokrasi Meydanı halka kapatılmış, kapısına kilit vurulmuş ve atıl vaziyette bırakılmıştır.

Uluabat Mahallesi’nde başlattığı ve binlerce lira harcanan Adapark projesi kaderine terk edildi. Halkımızın nefes aldığı tek yer olan Atatürk Kültür Parkı beton yığınına dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Öğretmenler Parkı yılan hikayesine döndü. ‘Karadağ’a dev Türk bayrağı yapacağım’ diye başlattığı projede de binlerce lira boşa gitti.

Seçim öncesi TEKNOSAB sayesinde 150 bin kişiye iş vaadinde bulundu, ancak bırakın iş ve aşı daha ortada tam anlamıyla TEKNOSAB bile yok. Yine seçim öncesi Kademe’de çalışan personele, ‘oylarınızı bana verirseniz 500 TL zam sözü’ vermiş ancak bu sözünü de yerine getirmemiştir. Ve son olarak pazarcı esnafına oda başkanları aracılığı ile mesaj çektirerek, pazar yeri ile ilgili yeni dönemde herhangi bir tasarrufunun olmayacağını bildirmesine rağmen, şimdi de ekonomik darboğazın tavan yaptığı şu dönemde pazaryerini yıkmak istemektedir.

Ayhan Salman’ın il başkanlığı döneminde gününü gün eden ve Karacabey’i 20 yıl geriye götüren Belediye Başkanı Sayın Ali Özkan, AK Parti’nin yeni il başkanının gözüne girebilmek için şu sıralar çaba sarf etmektedir. Tabii bunun yanında Özkan’ın milletvekili olmak gibi bir sevdası da vardır. Ancak Özkan’a tavsiyem fazla umutlanmadan kalan başkanlık süresini ilçeye daha fazla zarar vermeden tadını çıkartmasıdır.

Tüm Karacabeyliler müsterih olsun ki, dokusu bu şehirle bir türlü uyuşmayan, vizyonsuzluğu ve kifayetsizliği yaptığı birkaç icraatı ile ortaya çıkan Sayın Özkan’ı, yapılacak ilk seçimde Bursa’daki evine göndereceğiz. Karacabey makus talihini yenecektir, bundan kimsenin kuşkusu olmasın”