Ruhsal hastalıklar kanseri tetikliyor! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Ruhsal hastalıklar kanseri tetikliyor!

Bu haber 12 Mart 2021 - 13:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi, ruhsal hastalıkların kanseri tetiklediğini belirterek, konu hakkında önemli bilgiler verdi.

İşte o bilgiler…

Duygularımızı paylaşmazsak, içimizde biriktirirsek ya da vaktinden evvel tüketirsek beynimize zarar vermiş oluruz. Beynimizde birtakım kimyasallar vardır ve bu kimyasallar duygularımızı oluşturur. Mutluluğumuzun, üzüntümüzün, öfkemizin ya da korkumuzun tüm yönetimi beyindedir.

Ancak; duygularımızın dengesi bozulmaya başladığında, beynimizdeki kimyasalların salınım dengesi de bozulmaya başlar. Bu da bizim düşüncelerimizi ve davranışlarımızı etkilemeye başlar. Yani tüm hayatımızı etkiler.

Beynimizdeki bozulma ilk olarak, ruhu etkiler. Ruhu etkilenen kişi kendi ile çatışmalar yaşar ve başkaları ile sağlıklı ilişki kurmakta da zorlanır. Ruhtaki bozulmaların yansımaları, kişiden kişiye çok çeşitlilik gösterir. Bu çeşitliliklerden bir kaçı; kiminde aşırı kaygı, kiminde yoğun özgüven eksikliği, kiminde depresif düşünceler, kiminde ise kimselere güvenememe gibidir.

Ruhundaki bozulmaları fark edemeyen kişinin zamanla vücudunun diğer organlarında da bozulmalar başlar ve kişi hastalıklara yatkın hale gelir. Kalp ve damar hastalıkları, romatizmal hastalıklar, mide ve bağırsak hastalıkları, migren, deri hastalıkları ve kanser en sık görülen ruhsal kaynaklı hastalıklardır. Hatta özellikle beyin ile direkt bağlantılı organın bağırsaklarımız olduğu ile ilgili önemli çalışmalar bile vardır. Yani; ruhumuza kaldırabileceğimizden fazla yük yüklemeyelim.

Şunu bilelim; yüklerin ağırlığı arttıkça insan hızlanıyor, ruh bu hıza yetişemiyor beden hastalanıyor. O halde iyileşmek için şimdi biraz yavaşla… Hisset, fark et, ruhunu sev, kendine haksızlık etme ve kendini hastalıklardan koru…