Servis şoförlerine korona uyarısı! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Servis şoförlerine korona uyarısı!

Bu haber 09 Mart 2021 - 11:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Ulaştırma Hizmetleri Esnaf Odası Başkanı Ramazan Bay, okulların açılmasıyla birlikte servis şoförlerini uyardı. Sağlık Bakanlığı’nın korona virüs tedbirleri kapsamında servis araçlarında alınması gereken tedbirlere yönelik yayımlanan rehbere dikkat çeken Başkan Ramazan Bay, servislerin toplu ulaşım aracı olduğu gerekçesi ile korona virüsün yayılma ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çekti.

Ulaştırma Hizmetleri Esnaf Odası Başkanı Ramazan Bay, “Sağlık Bakanlığımızın, ‘Covid-19 salgını kapsamında personel servis araçlarıyla ilgili alınması gereken önlemler’ rehberi yayımlandı. Rehberde, damlacık oluşturması nedeniyle servis içinde konuşulmaması gerektiği, su dahil içecek ve yiyecek kullanılmaması gerektiği belirtildi” diye konuştu.

Şoförler için alınması gereken önlemleri sıralayan Başkan Bay, “Servis şoförleri, kişisel hijyen kurallarına uygun şekilde hareket etmeli ve aracın içinde mutlaka tıbbi maske kullanmalıdır. Maskeler nemlendiğinde değiştirilmelidir. Maskeler çıkarılırken lastiklerinden tutulmalı, maskelerin dış yüzeyine dokunulmamalı, yeni maske yine lastiklerinden tutularak takılmalıdır. Kullanılmış maskeler ağzı bağlı çöp torbasına atılmalıdır. Maske değiştirme söz konusu ise el antiseptiği kullanılmalıdır. Mümkünse servisin şoför koltuğu yolculardan uygun malzeme ile ayrılmalıdır” dedi.

Yolcular ve öğrenciler için de alınması gereken önlemleri sıralayan Ramazan Bay, şöyle devam etti: “Yolcular ve öğrenciler, servise binerken ve inerken sosyal mesafe kuralına uygun davranmalıdır. Sosyal mesafe kuralının bozulmaması için önlemler alınmalıdır. Servise binmeden el antiseptiği veya en az yüzde 70’lik alkol içeren kolonya kullanılmalıdır. Covid-19 ile uyumlu belirtileri (ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı vb.) olanların tıbbi maske takması sağlanmalı, servise alınmamalı ve sağlık merkezine yönlendirilmelidir. Servise binen öğrenciler maske takmalı ve yolculuk boyunca çıkarmamalıdır. Damlacık oluşturması nedeniyle servis içinde konuşulmamalı ve bağırılmamalıdır. Serviste bir mecburiyet olmadıkça su dahil içecek ve yiyecek kullanılmamalıdır”

Öte yandan Sağlık Bakanlığı’nın korona virüs tedbirleri kapsamında servis araçlarında alınması gereken tedbirlere yönelik yayımlanan rehberde servislerde havalandırma, temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri de anlatılarak, şöyle denildi:

“Klimanın iç hava sirkülasyon düğmesi kapalı olmalıdır. Servis araçlarının klima hava filtre bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Servislerde pencereler uygun olan her fırsatta açılarak servisin iç havasının temizlenmesi sağlanmalıdır. Servisin genel iç temizliği gün sonunda su ve deterjan ile yapılmalıdır. Aracın iç yüzeyi su ve deterjanlı bez kullanılarak silinmelidir. Her servis turu tamamlandıktan sonra sık dokunulan yüzeyler (kapı kolları, kol dayama/kolçaklar, tutacaklar, cam açma düğmeleri, emniyet kemeri tokaları) önce su ve deterjanlı bezle silinmeli, daha sonra da 1/100 oranında sulandırılmış çamaşır suyu veya yüzde 70’lik alkol ile dezenfekte edilmelidir. Bu amaçla Sağlık Bakanlığı ruhsatlı dezenfektanlar da kullanılabilir. Temizlik yolcu olmadığı durumlarda yapılmalı ve sonrasında 1 dakika beklenip havalandırılmalıdır”