Karacabey’de DEVA Önen’e emanet! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Karacabey’de DEVA Önen’e emanet!

Bu haber 18 Şubat 2021 - 18:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye’de 13 yıl Dışişleri ve Ekonomi Bakanlığı yapmış olan Ali Babacan’ın genel başkanlığını yaptığı Demokrasi ve Atılım Partisi’nin (DEVA) Karacabey Kurucu İlçe Başkanı, Gazeteci Şaban Önen oldu.

Yaklaşık 29 yıllık gazetecilik mesleğini bir kenara bırakarak bundan böyle siyaset yolunda halka hizmet edeceğini vurgulayan Önen, “Karacabey’in dertlerine ‘deva’ olacağız. Halkımıza en iyi hizmeti sunacağız” dedi.

Şaban Önen’in DEVA Partisi Karacabey İlçe Başkanlığı’na getirilmesi sonrası Bursa İl Başkanlığı’nın resmi twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Karacabey DEVA ile buluştu. Karacabey İlçe Başkanımız Şaban Önen’i tebrik ediyoruz” denildi.

Geçtiğimiz yılın Mart ayında siyaset arenasına ‘merhaba’ diyen DEVA Partisi, Bursa’daki teşkilatlanma çalışmalarında da sona geldi. Bursa İl Başkanlığı’na Serkan Özgöz’ün atanması ile 10 ilçe örgütünün kuruluş süreci daha önce tamamlanmıştı. Gelinen süreçte kalan 7 ilçenin kurucu ilçe başkanları da geçtiğimiz hafta belirlendi. Karacabey İlçe Başkanı Şaban Önen’in yanı sıra Genel Merkez tarafından onaylanan ilçe başkanlarının isimleri ise şöyle: Mudanya: Dilek Durak, İnegöl: Kani Ahmet Erbay, Yenişehir: Çetin Şen, Gemlik: Engin Doğan, Harmancık: Ahmet Kaya, Orhaneli: Taner Ay.

ARTIK HALKA HİZMET İÇİN SİYASET YOLUNDAYIM

Bundan sonraki yaşamında ülke ve Karacabey’in sorunlarına siyasi arenada çözüm arama gayretinde olacağını belirten Şaban Önen, “29 yıllık aktif gazetecilik yaşamımda bu güne değin Karacabey’in sesi, kulağı, dili olmak için gayret gösterdim. Çözüm odaklı haberlerimizle her zaman halkımızın yanında olduk ve ilçemizin menfaatlerini gözettik. 08 Şubat 2021 tarihi itibariyle Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı Ali Babacan imzasıyla kurucu ilçe başkanı olarak görevlendirildim. Bu sebeple gazetecilik mesleğinin tarafsızlık ilkesine zarar vermemek adına kalemimi bırakıyor ve yazılarıma son veriyorum. Ancak Yörem Gazetesi tarafsızlık ilkesiyle sürdürdüğü yayın hayatına aynı şekilde devam edecek.

Bundan böyle halkımıza siyaset yolunda fayda sağlama gayretinde olacağım. En kısa sürede şahsıma duyulan güven doğrultusunda Kurucular Kurulu’nu Karacabeylilere duyuracak ve teşkilatlanma sürecine start vereceğim. Bizlere güvenen halkımıza şimdiden teşekkür ediyorum. 29 yıllık gazetecilik hayatımda da şahsımı destekleyen herkese şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

ŞABAN ÖNEN KİMDİR?

1972 Bandırma doğumlu. Aslen ilçeye bağlı Bakırköy Mahallesi nüfusuna kayıtlı. Anadolu Üniversitesi Medya ve İletişim mezunu. Karacabey Yörem Gazetesi’nin İmtiyaz Sahibi olan Şaban Önen, yaklaşık 29 yıldır gazetecilik faaliyetini aktif olarak sürdürmekte.

Karacabey’de bugüne kadar birçok sivil örgütte görev alan Önen, 1990 yılında aktif olarak Anavatan Partisi’nde siyasete başladı. Ardından sırasıyla İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı, Bursa ve Ankara Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyeliği, Karacabey ve Bursa İl Yönetim Kurulu Üyeliği ile 2004-2009 yılları arası Karacabey Belediye Meclis Üyeliği görevlerinde bulundu. Bursa Gazeteciler Cemiyeti Üyesi ve Sarı Basın Kartı sahibi olan Önen evli ve bir kız çocuğu babası.

BURSA’YA HİZMET EDECEĞİZ

DEVA Partisi’nin Bursa’ya hizmet için yola çıktığını vurgulayan İl Başkanı Serkan Özgöz de, “Parti olarak hukuka bağlı, vatandaş odaklı, katılımcı, saydam, hesap verebilir, denetlenebilir, dijital dönüşümünü gerçekleştirmiş, etkin iletişim yetişkinliğine sahip, geri bildirimlere açık, ulaşılabilir, etkili ve verimli bir kamu yönetimi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

BABACAN’DAN DEMOKRASİ VE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ VURGUSU

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan ise, partisinin Türkiye vizyonu hakkında yaptığı açıklamada, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne vurgu yaptı. Liyakate sahip kadrolarla hareket edeceklerini belirten Babacan, iktidarda ve muhalefette siyasi nezaketi koruyacaklarını; serinkanlı, sakin, incelikli siyasi dilden taviz vermeyeceklerini kaydetti.

Partisinin en öncelikli hedeflerinin insan haklarına saygıyı, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, inanç ve düşünce özgürlüğünü sağlamak olarak tanımlayan Babacan, “Ülkemizde yaşanan krizlerin temelinde adalet prensibinden sapmanın yattığına inanıyoruz” diyerek hukuk devleti konusunda Türkiye’ye kaybettiği itibarı yeniden kazandırmanın partisinin önceliklerinden biri olduğunu belirtti.