Uzayı bırakın, çarşıya pazara bakın! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Uzayı bırakın, çarşıya pazara bakın!

Bu haber 15 Şubat 2021 - 9:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Bursa Milletvekili, Genel Başkan Tarım Politikalarından Sorumlu Başdanışmanı ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, ziyaret ettiği Karacabey’den hükümete yüklendi. Özellikle tarımda uygulanan yanlış politikalar sebebiyle çiftçinin ve buna bağlı olarak da vatandaşların büyük sıkıntı içinde olduğunu vurgulayan Sarıbal, “İnsanlarımız pazar artıklarından, çöp konteynırlarından gıda ihtiyacını karşılamaya çalışıyor. Önce halkın işsizliğine, yoksulluğuna, gıda sorununa, açlığına çözüm bulun. Uzaya gitmeden önce dönüp vatandaşa bakın. Çünkü vatandaş aç. Önce bu vatandaşın çektiği açlığa çözüm bulun” dedi.

Gönül Avil başkanlığındaki CHP ilçe yöneticileriyle birlikte ilk olarak Muhtarlar Derneği’nin konuğu olan Sarıbal, daha sonra esnaf ziyaretleriyle yaşanan sorunları ve mağduriyetleri dinledi. Karacabey ve ülke genelinde çoğu muhtarın beklediği hizmetleri alamadığını savunan Milletvekili Sarıbal, esnafların ve üreticilerin de yalnızlığa terk edildiğini söyledi.

Muhtarlar hizmet alamıyor, esnaf ve üretici umutsuz, vatandaş mutsuz

Sarıbal, “Karacabey’de muhtarlar mutsuz ve umutsuz. Çünkü hizmet alamıyorlar. Özellikle köyleri mahalle yaptılar, köye ait ne varsa aldılar ama hizmet etmiyorlar. Peki bu muhtarlarımız ne yapsın. Yine Karacabey’deki pazarcı esnafının ve üreticilerimizin yaşadığı sorunları, mağdurların kendilerinden dinledik ve gördük ki üreten de tüketen de şikayetçi. İnsanların dayanma gücü kalmamış, yokluk sınırlarında yaşamaya çalışıyorlar.

Aşırı soğuklardan zarar gören zeytin ve zeytin üreticilerinin sorunlarını da konuştuk. Oluşan zararı karşılayacak bir hukuksal düzenleme yok. Mevcut sigortalar yaşanan afetleri karşılamakta yetersiz. Üreticilerin zararının karşılanması için yetkililerin gereken desteği sağlaması gerekir.

Hükümete Karacabey’den çağrımız şudur; ‘Uzaya değil Karacabey pazarına gidin’ Halkın gerçek gündemini Karacabey pazarındaki halkımız anlatıyor. Vatandaş, ‘Derdimiz çok. Ne ekiyorsak zarar. Buğday yetiştiriyoruz zarar. Hayvan bakıyoruz zarar. Hepsi zarar, hepsi ziyan’ diyerek tepki gösteriyor. Bırakın akla zarar uzay projelerini de halkın gerçek sorunlarına eğilin. Köyde yetiştirdikleri ürünleri pazarda satmaya çalışan kadınların isyanına kulak verin” dedi.

AK Parti iktidarında her yıl artan tarımsal ürün ithalatının ‘tek adam keyfi yönetimi’ olarak adlandırdığı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde sınır tanımaz hale geldiğini ifade eden CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “AKP, iktidarı boyunca üreticinin ürün fiyatlarını baskılamak ve ithalat lobilerini zengin etmek için ithalatı temel politika olarak benimsedi. AKP döneminde yani son 18 yılda, bu ülkede üretilebilecek ürünlerin ithalatına 114 milyar dolar, 2020 yılında ise tarım ve hayvancılık ürünleri ithalatına tam 9,5 milyar dolar ödendi” ifadesini kullandı.

AKP Cumhuriyet döneminin ithalat rekorunu kırdı

2020 yılı tarım ithalatı rakamlarını değerlendiren Sarıbal, 2020 yılında çok sayıda üründe ithalat rekorları kırıldığını söyledi. Çiftçiyi terbiye etmek için kullanılan ithalat sopasının, dışarıda artan fiyatlar nedeniyle şimdi iktidarı dövdüğünü belirten Sarıbal, “Artan fiyatlara rağmen 2020 yılında birçok üründe ithalat rekoru kırıldı. Borç batağındaki çiftçimize verilmeyen destekler yabancı şirketlere ithalat nedeniyle aktarıldı” diye konuştu.

Türkiye’nin tarım başta olmak üzere bütün sorunlarının çözülebileceğini aktaran CHP’li Vekil Orhan Sarıbal, “Ancak bu AKP ile mümkün değil. AKP, diğer sosyal ve ekonomik alanlarda olduğu gibi tarım alanında da çözüm üretecek bir anlayışa sahip değil. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var ama AKP ile yoğurt bizi yemeye başladı. Sorunların çözümü için ilk önce AKP yönetiminin gitmesi gerekiyor. O yüzden derhal erken seçime gidilmeli ve ülkenin önü açılmalıdır” dedi.

Sarıbal, gündemin tartışma konusu olan “milli uzay projesi” ile ilgili olarak, “Halkımız pazar artıklarından, çöp konteynırlarından karnını duyurmaya çalışıyor. Önce bu halkın gıda sorununu giderin, açlık sorununa bir çözüm bulun” ifadesini kullandı.

Gübre fiyatları durdurulamıyor

Çiftçilerin en büyük sorunlarından olan ve her gün zam gören gübre fiyatları üzerine de değerlendirmede bulunan Sarıbal, “Çiftçinin en fazla kullandığı 5 gübre çeşidinde son bir yıldaki fiyat artışları yüzde 53 ile yüzde 90 arasında gerçekleşti. Bu artışa rağmen, çiftçi gübre bulamıyor, çünkü yeterli üretim yok. Yoğun gübre kullanımının yaklaştığı bir dönemde çiftçi para bulsa bile gübre bulamayacak” dedi.

Gübre fiyatlarındaki artışın nedenin kamuya ait fabrikaların satılması olduğunu vurgulayan Sarıbal, “AKP döneminde 7 fabrikanın özelleştirilmesinden toplam 266 milyon dolar gelir elde edildi. Ama aynı AKP döneminde ithal edilen gübreye 20 milyar dolar para ödendi. Kamuya ait gübre fabrikaları özelleştirildiği için çiftçimiz “serbest piyasa” denilen acımasız çarkın arasında eziliyor. Çiftçinin gübre sorunu yokmuş gibi bir de AKP, 2021 yılı desteklerinde gübre desteğini 52 milyon azaltılarak, 840 milyondan 788 milyon liraya düşürdü” dedi.

Ayçiçeğine 19 milyar dolar ödendi

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 25 bin ton ayçiçek yağı alımı için ihale açmasını da değerlendiren Sarıbal, “Ülke olarak yıllık 4 milyon ton ayçiçek tohumuna ihtiyacımız var. AKP, üreticiyi destekleyerek ülke içinde üretimi arttırmak yerine ithalatı tercih ediyor. Ayçiçek yağı en fazla tüketilen gıda ürünlerinden biri. Ama üretimimiz yeterli değil. AKP de her zaman olduğu gibi çareyi ithalatta buluyor. AKP döneminde 48 milyon ton yağlı tohumlar ithalatına 24 milyar dolar ödendi. Sadece ayçiçeği ve türevlerinden 31 milyon ton ithal edilerek 19 milyar dolar ödendi” şeklinde konuştu.

İktidar uzaya değil, millete baksın!

Son günlerin tartışma konusu olan “milli uzay programı” hakkındaki görüşlerini dile getiren Orhan Sarıbal, “Öncelikli derdimiz bu halkın gıda sorunudur. İnsanlarımız pazar artıklarından, çöp konteynırlarından gıda ihtiyacını karşılamaya çalışıyor. Önce halkın işsizliğine, yoksulluğuna, gıda sorununa, açlığına çözüm bulun. O da olsun ama uzaydan önce dönüp vatandaşa bakın. Vatandaş aç. Önce bu vatandaşın çektiği açlığa çözüm bulun” dedi.