Karacabey’de Merinos sevinci! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Karacabey’de Merinos sevinci!

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin “Kıvırcık ve Karacabey Merinosunu soy kütüğü desteği kapsamına aldık. Soy kütüğü kaydı tutulan işletmelere hayvan başı 100 lira, bu işletmelerden koç veya teke alanlara da 500 lira destekleme vereceğiz” açıklaması Karacabey’de sevinçle karşılandı.

Bu haber 12 Şubat 2021 - 15:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tarım ve hayvancılığın en önemli merkezlerinden biri olan Karacabey’in, yerli ırklar arasında en iyisi olarak gösterilen ve tarihi çok eskilere dayanan Karacabey Merinosu, bakanlık tarafından soy kütüğü desteği kapsamına alınırken, bu gelişme ilçede büyük sevinç yarattı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Projesi Küçükbaş Hayvan Dağıtım Programı’na katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hayvancılıkla uğraşanlara verdiği müjdede, “Hayvancılık anlamında kıvırcık ve Karacabey Merinosunu soy kütüğü desteği kapsamına aldık. Soy kütüğü kaydı tutulan işletmelere hayvan başı 100 lira, bu işletmelerden koç veya teke alanlara da 500 lira destekleme vereceğiz. Ayrıca 36 milyon lira yem bitkileri desteğini ödeyeceğiz” dedi.

KARACABEY’İMİZE VE ÜRETİCİLERİMİZE HAYIRLI OLSUN

Belediye Başkanı Ali Özkan, yaşanan sevindirici haberle ilgili yaptığı açıklamada, “Tarım ve hayvancılığın başkenti olarak nitelendirdiğimiz ‘güzellikler şehri’ Karacabey’imizde, tarım, teknoloji ve turizmi esas alan 3T vizyonu ile çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Güzel Bursa’mızın ilçeler arasında küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık potansiyeli açısından birinci sırada olan ilçemizde, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ayrıca önem arz etmektedir. Bununla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin müjdesi de küçükbaş hayvan üreticilerimizi ziyadesiyle memnun etmiştir. Sayını Bakanımızın ifadesine göre kıvırcık ve Karacabey Merinosu soy kütüğü desteği kapsamına almışlardır. Türkiye’de yaklaşık 80 yıldır yetiştirilen Karacabey Merinosu, ülke koşullarına ve hastalıkların karşı iyi bir adaptasyona sahip olup, ülkemizin hemen hemen tüm bölgelerinde yetiştirilebilmektedir. Yapağı ve et verimliliği yönünden kombine verimli bir ırktır. Bu vesileyle, gelen müjdeli haberin küçükbaş hayvan yetiştiricilerimize ve Karacabey’imize hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

ÜRETİCİSİ SAYISININ ARTMASINA KATKI SAĞLAR

Karacabey Merinosu üreticisi olan Ümit Yörür de, açıklanan teşviklerin umut verici olduğunu belirterek, “Karacabey’in, Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi kapsamında üretilen koyunlarımız bunlar. Karacabey’in yerli merinos ırkının doğum oranları yüksektir, 8 ayda bir doğum yapar. Meradan yararlanma olayı çok güzel. Et verimi yüksek. Kuzuların canlı ağırlıkları4 ayda 50 kg buluyor. Teşvikler iyi oldu. İnsanlar daha çok heveslenir ve üretici sayısının artmasına neden olur. Karacabey bölgesinde bu hayvanların üretimi yaygın zaten. Bilinçli yetiştiriciler var. Severek bu işi yapıyorlar. Desteklemelerle birlikte daha da iyi olacağına inanıyorum. Şu anda 500 küsur merinos koyunumuz var. Destekler kentimiz için hayırlı olsun” dedi.