Esnaflar eyleme başlıyor! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Esnaflar eyleme başlıyor!

Bu haber 09 Şubat 2021 - 10:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursa Yeme İçme Platformu Sözcüsü Turgay Güler, Bitaraf TV’ye özel açıklamalarda bulundu. Güler yaptığı açıklamada, “Bundan sonra Pazartesi ve Cuma günleri 18.30-19.30 arası esnaf eğer hala elektrikleri kesilmediyse dükkanlarının ışıklarını açacak. Aynı zamanda alkış protestosu olacak. Bize dışarıdan halkımızın ve müşterilerimizin desteği lazım” dedi.

AÇ DESE DE AÇILAMAYACAK DURUMDAYIZ

Güler sözlerine şu şekilde devam etti: “Eğer cumhurbaşkanı bugün mekanları açıyoruz dese, yüzde 30’u açılamayacak durumda. Esnafın elektrik ve suyu kesik, mülk sahibi kapının önünde kira için bekliyor. Personel dağılmış memleketine gitmiş. Bu biraz daha devam ederse sektörün yüzde 50’si kadar açılamayacak duruma gelecek. Bu rakamlar korkunç”

ESNAFTAN SOSYAL MEDYADA TEPKİ

Artan vaka sayıları nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde faaliyetleri kısıtlanan esnaflar #Esnaf1MarttaAçıyor etiketi ile Twitter gündemine girdi. Kullanıcılar corona yasaklarına rağmen AVM’lerin açık olmasına, hafta sonu oynanan Fenerbahçe-Galatasaray maçında localarda çok sayıda insan yer almasına tepki göstererek kafe ve restoranların da hizmete açılması gerektiğini belirtti. Sosyal medya kullanıcıları, AK Parti kongrelerinde salonların dolu olmasına ve otellerde düzenlenen partilere de büyük tepki göstererek binlerce esnafın geçim derdinde olduğunu vurguladı ve bir an önce dükkanlarını açmak istediklerini belirtti.

ESNAF SOKAKTA!

Öte yandan, İstanbul esnafı da, salgın nedeniyle yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi için Beyoğlu Şişhane Meydanı’nda bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Çok sayıda esnaf ve işçinin katıldığı eylemde, “Esnaf batıyor, tedbirler alınsın iş yerlerimiz açılsın” pankartı açıldı. Esnaf adına açıklamayı Beşiktaş Esnaf Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hasan Durmuş okudu. Durmuş, “Pandemi süreci nedeniyle faturanın esnafa kesilmesini kabul etmiyoruz” dedi.

“Başta AB ülkeleri olmak üzere; dünya devletlerinin ne tür destekler ile vatandaşlarına, işletmelere ve çalışanlarına sahip çıktığını görüyoruz” diyen Durmuş, “Bu hususta hükümetten beklenen desteklerin gerçekleşmemesi sebebiyle; elimizin boş kaldığını belirterek mağduriyetimizi tüm kamuoyunun bilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüz binlerce ailenin evinde matem havası olduğunu söyleyen Durmuş, “Toz pembe vaatlerin ve sözlerin aksine; işimiz yok, aşımız yok, açtayız ve açıktayız. Ömrümüzden bir gitti ama bu süreç bizden uzun yıllar telafi edilemeyecek şeyler götürdü. Göstermelik destekler bize destek olmadı” dedi.

VERGİ ÖDEMEYE DEVAM EDİYORLAR

Bu süreçte zarar gören, kira ve fatura ödeyemeyen işletmelerden istisnasız şekilde vergi alındığına dikkat çeken Durmuş, “Faturalar biriktikçe birikiyor, vergiler üstümüze gelmeye devam ediyor. Tam bir yıldır kapalı olmamıza ve bir kuruş ciro yapmamamıza rağmen bizden kira stopaj, damga vergisi, kurumlar vergisi, eğlence vergisi, işgaliye vergisi, çöp vergisi, tabela-reklam vergisi altında bir yığın vergi talep edilmeye devam ediyor” dedi.  Açıklamanın ardından bir lokanta çalışanı da, “Açız aç, devlet artık bizi görsün” diye feryat etti.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN