Zeytinden 82 milyon liralık gelir! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Zeytinden 82 milyon liralık gelir!

Bu haber 01 Şubat 2021 - 10:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Zeytinciliğin önemli bir tarım sektörü olduğuna vurgu yapan Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, ‘üretim merkezi’ Karacabey’de toplam 22 bin 450 dekar alanda zeytin üretimi yapıldığına dikkat çekerek, zeytin üretimiyle ilgili de önemli çalışmalar yapıldığını söyledi.

Ziraat Odası Başkan Erdem, “Zeytin, Anadolu coğrafyasında doğmuş ve binlerce yıldır Akdeniz havzasında geleneksel tarım faaliyetlerine dönüşmüş bir bitkidir. Son yıllarda dünyada sağlıklı yaşam ve beslenmeye artan ilgiyle birlikte, sofralık zeytin ve zeytinyağı üretimi ve tüketiminin önemi de artmaktadır. İlçemiz de zeytin üretimi noktasında verimli topraklara ve bereketli tarımsal faaliyetlere sahiptir” dedi.

Başkan Erdem, “İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden aldığımız verilere dayanarak, Karacabey sınırları içerisinde 613 bin 200 meyve veren ağaçtan, ortalama 10 bin tona yakın ürün alınmakta. Bu da bölgemizdeki üreticilerimize 82 milyon 782 bin TL gelir elde edilmesine imkân sağlamaktadır” şeklinde konuştu.

Karacabey bölgesinde yetiştirilen zeytinin, çeşit ve sofralık kalitesi bakımından pazar değerinin de oldukça yüksek olduğunun altını çizen Başkan Erdem, ilçenin 44 mahallesinde zeytin üretimi yapıldığını belirterek; en fazla üretimin Yolağzı, İsmetpaşa, Sultaniye, Dağkadı, Çavuş, Doğla, Danişment, Keşlik, Harmanlı, Ekinli, Gölecik, Yeşildere ve Karakoca Mahalleleri’nde olduğunu kaydetti.