Oda ve Borsaların işi sadece aidat toplamak mı? « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Oda ve Borsaların işi sadece aidat toplamak mı?

Bu haber 31 Ocak 2021 - 19:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursa Karacabeyliler Derneği Onursal Başkanı Yüksel Ceylan, pandemi nedeniyle kapalı bulunan lokanta, restoran ve düğün salonu gibi sektörlere sahip çıkan yazılı bir açıklama yaptı.

Ceylan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Korona virüsün olumsuz etkilerini, başta tüm dünya olmak üzere, ülkemiz, ilimiz ve ilçemiz çok derinden hissetmiş ve bu olumsuz etki her geçen gün artarak ilerlemektedir. Birçok dünya ülkesi bu olumsuzluktan payını almış ve bu etkilenmeden de payını en çok alan, ülke ekonomileri olmuş ve tüm büyüme ve gelişme hedefleri tepetaklak olarak eksi yönde ilerlemektedir.

Birçok Avrupa ülkesi korona virüs sürecini çok kötü yönetmiş ve ölüm sayıları her geçen gün artmakta olduğu şu dönemde ülkemiz bu doğal afet diyebileceğimiz virüs sürecini iyi yönetmiş ancak verilen kısıtlamalarda yanlış uygulamaları da görmemek mümkün değildir.

Kendi yerelimize geldiğimizde birçok işlemenin faaliyetlerini tam hızıyla devam ederken bir il veya ilçenin yapı taşı olan lokanta, restoran, pastane, düğün salonu gibi işletmelere uygulanan yanlış veya eksik uygulama sebebiyle, bu sektör sahipleri ve çalışanları adeta can çekiştirmektedir.

Bu sektörlerde ülke genelinde yaklaşık 2 milyon insan çakışmakta ve bu sayede evlerini geçindirmektedir. Devletin esnafa aylık kira yardımı olarak verdiği meblağ göz ardı edilemez ancak kira yardımı olarak verilen meblağın on kat üstünde kirası olan işyerlerinin mevcut olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu sektörlerde çalışan yaklaşık 2 milyon insanımıza devlet tarafından verilen kısa çalışma ödeneği altındaki verilen ücretlerde yok sayılamaz ancak yetersizdir ve bu sektör sahipleri ve çalışanları bu anlamsız kısıtlamalara kesin çözüm beklemektedir.

Dünya üzerindeki tüm sosyal devletlere baktığımızda ve ekonomisi gerçek verilerle gösterilen ekonomisi güçlü devletler ‘sokağa çıkmayın tüm ihtiyaçlarınız devletten’ diyebildi. Biz ülke olarak bu ekonomiye sahipken böyle bir öneride bulunmuyoruz. Ancak sokağa çıkıp bir araştırılsın, tüm esnafımız gönüllü olarak devletten yardım dahi almadan 15 gün işyerlerini kapatmaya razıdır. Hiç olmazsa ölünecekse de kalınacaksa da hep birlikte olmuş olur ve tüm esnaf böyle bir fedakarlığa hazırdır.

Bu şekilde sadece bu korona virüs yükünü lokanta, restoran, pastane, düğün salonu gibi sektörlerin ve çalışanlarının üzerine yıkmak tamamen yanlış bir uygulamadır. Gerek sosyal medya, gerekse yazılı ve görsel basına baktığımızda bu işyerlerinin sorunlarını, zor durumda olduklarını ve uçurumun eşiğinde olduğunu hiç bir Esnaf Odasının, Akademik Odaların, Meslek Odalarının, Ticaret Odalarının, Borsaların ele alıp esnafının dili olduğunu görmemiz mümkün değil. Bu odalar üyelerinden sadece aidat almak için mi yoksa esnafının, işvereninin sesi kulağı olmak için mi varlar?”