Dolar düşüyor ama zamlara devam! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Dolar düşüyor ama zamlara devam!

Bu haber 27 Ocak 2021 - 21:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, dolar kurunun geçen yılki seviyelerde olmasına karşın, gübreye yüzde 90, ilaçlara da yüzde 50’ye varan zam yapılmasına tepki gösterdi. Söz konusu bu zamların neye göre ve kime göre yapıldığını sorgulayan Erdem, “Devletimizden bu zamları kontrol altına almasını ve çiftçiye sahip çıkmasını istiyoruz” dedi.

Kur yükselirken aynı hızda artan girdi fiyatları, kur gerilerken bırakın aynı oranda düşmeyi, yakın bir oranda dahi gerilemiyor. Bunun son örneği ise gübre ve ilaç girdilerine yapılan fahiş zamlar oldu. Dolar kurunun geçen yılki seviyelerde olmasına rağmen gübreye yüzde 90, tarım ilaçlarına da yüzde 50’lere varan zam yapılmasına tepki gösteren Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, “Ne oldu da bu zamlar geldi, merak ediyoruz” ifadesini kullandı.

Bu kontrolsüz zam artışlarını eleştiren Başkan Erdem, “Şu an dolar kuru geçen yılki seviyelerde. Ancak nasıl oluyor da çiftçimiz açısından hayati öneme sahip gübre ve ilaç girdilerine fahiş zamlar yapılıyor? Devletimizden biz çiftçilere sahip çıkmasını istiyoruz. Devletimiz, çiftçinin girdi maliyetlerine yapılan bu zamları kontrol altına almalıdır. Tarım ürünleri yükseldiğinde fiyatlarda nasıl ki kontrol mekanizması çalıştırılıyorsa, çiftçinin girdi maliyetleri yükseldiğinde de aynı mekanizmanın çalıştırılmasını bekliyoruz. Ya da geçmiş dönemlerde olduğu gibi çiftçiye yüzde 50 oranında gübre desteği verilmelidir.

Ülkemiz, tüm dünyayı etkisi altına alan salgından dolayı sıkıntılı bir süreçten geçmektedir. Bunun bilincindeyiz. Çiftçilerimiz de zaten bu bilinçle hareket ederek, üretmeye devam ediyor. Çiftçimiz üretme konusunda üzerine düşeni yerine getiriyor. Aynı hassasiyeti çiftçiye gübre ve ilaç satan kurumlardan da ülke adına ellerini taşın altına koymalarını bekliyoruz. Çünkü bu fırsatçılık çiftçilerimizi çok üzmektedir” şeklinde konuştu.