Ayva deyip geçmeyin! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Ayva deyip geçmeyin!

Bu haber 21 Ocak 2021 - 14:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 

Diyetisyen Kübra Alıcı Afacan, ayvanın faydaları hakkında önemli bilgiler verdi.

İşte o bilgiler…

Parlak, altın sarısı, armut biçimli ayvayı, bir sonraki sağlıklı alışveriş listenize eklemek için işte size 9 neden;

1- BESİNLER AÇISINDAN ZENGİN

Ayvalar, büyük bir diyet lifi, antioksidan, vitamin ve mineral kaynağıdır. Çok yüksek bir C vitamini oranına sahiptir. Aynı zamanda iyi bir demir, potasyum, kalsiyum bakır ve magnezyum kaynağıdır. 100 gramlık bir ayva ortalama 57 kaloridir. Fazla kilolarınızı kaybetmeyi düşünüyorsanız veya kışın vücudunuzu korumaya çalışıyorsanız, bu meyve diyetinize mükemmel bir katkı yapar. Ek olarak, spor salonuna tutkulu biriyseniz, bu meyvenin sağladığı sağlıklı vitaminler ve karbonhidratlar, antrenman diyetinizi tamamlayabilir.

2- GÜÇLÜ ANTİOKSİDANLAR İÇERİR

Ayva ilgili faydaların çoğu, meyvenin zengin antioksidan tedarikine bağlıdır. Antioksidanlar metabolik stresi azaltır, iltihaplanmayı azaltır ve hücreleri hasarlara karşı korur. Ayvanın içindeki antioksidanlar kalp hastalığı gibi kronik hastalıklara karşı koruma sağlar.

3- HAMİLELİĞİN NEDEN OLDUĞU MİDE BULANTISINI YÖNETMEYE YARDIMCI

Hamilelik sırasında en sık görülen semptomlardan bazıları mide bulantısı ve kusmadır. Araştırmalar ayvaların bu semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

4- SİNDİRİM SORUNLARINI HAFİFLETİR!

Ayvalar, geleneksel tıpta ve halk tıbbında çeşitli sindirim bozukluklarının tedavisinde uzun süredir kullanılmaktadır. Ayva özü bağırsak dokusunu ülseratif kolit gibi iltihaplı bağırsak hastalıklarına bağlı hasarlara karşı korumaktadır.

5- GÖZLERİNİZİN SAĞLIĞINI İYİLEŞTİREBİLİR

Ayva, görme ve netliği iyileştirmenin yanı sıra, daha ciddi göz hastalıklarından etkilenme riskini azaltmanıza yardımcı olabilir. Ayvanın içindeki antioksidanlar bunun başlıca sorumlusu iken, meyve aynı zamanda B1, B3, B6, Kalsiyum, Potasyum, Çinko, Folat gibi göz sağlığımızı koruyabildiği kanıtlanmış bazı temel vitamin ve bileşikler bakımından inanılmaz derecede zengindir.

6- KOLESTEROL SEVİYENİZİ DENGELEMENİZE YARDIMCI OLABİLİR

Ayva, doğal çözünür lifler bakımından zengindir ve tamamen kolesterolsüzdür! Yüksek kolesterolden muzdarip kişilerin günlük diyetlerine hiçbir yan etkisi olmaksızın eklenebileceği anlamına gelir. Düzenli olarak ayva yemek, kalp sağlığının yüksek standartlarını korumak için çok faydalı görülmüştür.

7- ANTİ-VİRAL ÖZELLİKLERE SAHİPTİR

Ayvanın antioksidan ve antienflamatuvar faydalarının yanı sıra anti-viral özellikleri, soğuk algınlığı, mevsimsel grip ve benzeri viral patojenlerle savaşmada ve önlemede oldukça yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Portakalların buna yardımcı olduğu bilinirken, Ayva yeni ek olabilir ve kış diyetinize bakışınızı tamamen değiştirebilir.

8- AYVALAR BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ DESTEKLEYEBİLİR

Tek bir ayva, sağlıklı ve işleyen bir bağışıklık sistemi için gerekli olan C vitamini için günlük alınması gereken değerin % 25’ini içerir.

9- ASİT REFLÜ (GASTROÖZOFAGEAL REFLÜ) SEMPTOMLARINI AZALTABİLİR

Ayva şurubu, asit reflü olarak bilinen gastroözofageal reflü hastalığının semptomlarını yönetmeye yardımcı olabilmektedir.