Bu ilaç korona virüse bağlı ölümleri önlüyor! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Bu ilaç korona virüse bağlı ölümleri önlüyor!

Bu haber 18 Ocak 2021 - 12:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Alabama Üniversitesi’nde yapılan yeni bir bilimsel araştırmanın sonuçları, metformin etken maddeli diyabet tedavisinde kullanılan ilacın korona virüs COVID-19 hastalığına bağlı ölümleri azaltabileceğini gösteriyor.

Konu ile ilgili bilgi veren Dr. Yüksel Büküşoğlu, şunları söyledi:

“Çok yeni bu bilimsel araştırmanın sonuçlarına göre, diyabet tedavisinde kullandığımız metformin etken maddeli bu ilaç COVID-19’a bağlı ölümleri üç kata kadar azaltabiliyor. Metformin etken maddeli ilacın bu son derece önemli, faydalı etkisi her ne kadar ilk olarak diyabet hastalarında gösterilmiş olsa da, aynı etkinin obezite, hipertansiyon, kronik böbrek hastalığı, kalp yetmezliği olan hastalarda bile devam ettiği ve metformin kullanımıyla COVID-19’un neden olduğu ölüm riskinde azalmanın diğer tüm kişiler ve yaş grupları üzerinde de aynı şekilde genelleştirilebilir olduğu düşünülüyor. Söz konusu bu etkinin metforminin iltihabi reaksiyonu önleyici ve pıhtı oluşumunu engelleyici etkileri ile ilgili olabileceği düşünülüyor”

Dr. Yüksel Büküşoğlu, “Bu sonuçlar metforminin korona virüs COVID-19 hastalığı açısından yüksek riskli kişilerde koruyucu bir yaklaşım sağlayabileceğini düşündürüyor” diye ekledi.

Dr. Yüksel Büküşoğlu, korona virüsün neden olduğu komplikasyonları önlemek için aynı zamanda vücutta D vitamini eksikliğininin derhal düzeltilmesi, aynı zamanda bağırsak florasının da mutlaka sağlıklı olmasının gerektiğini belirterek, “Bu amaçla ev yapımı yoğurt, turşu, kefir, gibi probiyotikler açısından zengin fermente gıdaları bol bol tüketmenin de çok önemli olduğunu unutmamak gerekiyor” dedi.

Dr. Yüksel Büküşoğlu son olarak, şiddetli korona virüs COVID-19 enfeksiyonuna bağlı solunum yetmezliği ve ağır akciğer hasarı vakalarında Kök Hücre tedavisinin de son derece faydalı olabileceğini söyledi.