Koza Han’daki restorasyon rezaletini durdurun « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Koza Han’daki restorasyon rezaletini durdurun

Bu haber 01 Ocak 2021 - 19:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Koza Han’da zemin yenileme adı altında bir restorasyon rezaletine imza attığını ifade eden CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, bu tarihi dokuyu bozan çalışmanın bir an önce durdurularak eski görüntüsüne kavuşturulması gerektiğini söyledi.

“Beş asır önce yapılan, Bursa’nın en önemli turistik mekanlarından, 2014 yılında UNESCO Tarihi Kültür Miras Listesi’ne alınmış Koza Han’da Bursa Büyükşehir Belediyesi, 5 asırlık taşları sökerek yerlerine beton taşlar döşüyor” diyen CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Bursa’da bir restorasyon rezaletinin daha yaşandığına dikkat çekti.

Aydın, “Beş asırlık taşların yerinden sökülerek yenileme çalışması yapıldığını üzüntüyle yerinde gördük. Anıtlar Kurulu’nun burada bir çivi çakılsa dahi hemen işlem yaptığı yerde maalesef şu güzeli tarihi doku bozularak yerine düz beton şeklinde taşlar döşeniyor. İngiltere Kraliçesi’nin dahi Bursa ziyaretinde uğrayıp çay içtiği Koza Han, bizlerin gelecek nesillere miras olarak bırakmamız gereken yerlerin başında geliyor” diye konuştu.

Ayrıca yeni yapılan taşların su taşkınına da sebebiyet verebileceğinin altını çizen Aydın, bu tarihi yapının bozulmasıyla ilgili çok geç olmadan bu çalışmaların durdurulması çağrısı yaptı.