Çiftçinin kredi kartına göz diktiler! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Çiftçinin kredi kartına göz diktiler!

Bu haber 19 Aralık 2020 - 16:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nuri Karaca, geçtiğimiz günlerde Bursa ve Karacabey’deki Oda ve Borsa başkanlarının ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, Ziraat Bankası’nın çiftçi ve hayvan yetiştiricileri için ihdas ettiği Başak Kart’tan tüm Oda ve Borsa üyelerinin de istifade edebilmesi duyurusunun çiftçiler tarafından tepki ile karşılandığını söyledi.

Başkan Karaca, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi; “Bu nasıl bir çelişkidir? Kuruluş amacı çiftçiye hizmet olan ve adı üstünde tarım sembolü olan ‘BAŞAK’ bulunan bir kredi kartı tüccar ve sanayicinin kullanımına nasıl açılır?

Pandemi döneminde sağlık çalışanlarından sonra en çok zorlanan ve en çok fedakarlık göstererek ülke insanlarını doyurmaya çalışan çiftçilerimize bu uygulama reva mıdır?

Esnafı fonlayan Halk Bankası, sanayiciyi fonlayan Sanayi ve Kalkınma Bankası varken, neden çiftçilerin bankası devreye sokuluyor? Medya sektörüne bile çok uygun şartlarda kredi verebilen Ziraat Bankası asli görevini (çiftçiye hizmet) yerine getirebilecek midir?

Ziraat Bankası bir ihtisas bankasıdır. Personeli tarım ve hayvancılık bankacılığında uzmanlaşmıştır. Bu insanları uzmanlık alanlarının dışında ve çok yoğun bir mesaiye mecbur bırakmak asli görevlerini layığı ile yapmalarına mani olmayacak mıdır?

Ziraat Bankası personeli diğer bankalardaki meslektaşlarından 2-3 kat fazla çalışmakta ve çok yorulmaktadır. Tüm dünyada önümüzdeki yıllarda iklim değişikliği ve kuraklıktan dolayı tarımsal üretimin çok zorlaşacağı hatta kıtlık bile yaşanabileceği belirtilmektedir.

Son yıllarda aktif çiftçi sayısı 683 bin kişi azalmıştır. Sektörde çalışan sayısı da 7 milyon kişiden 5 milyona düşmüştür. Son 15 yılda tarım ürünleri ithalatına tam 104,6 milyar dolar ödenmiştir.

Ziraat Odaları’nın hiç sesi çıkmamakta, çiftçi sorunlarını Esnaf Odaları Genel Başkanı Bendevi Palandöken dile getirmektedir. Ziraat odalarının bu sessizliği iktidar partisine de zarar vermektedir. Sektör dışından gelen Tarım Bakanı sorunları tam değerlendirememekte, bu da uygulamada birçok eksikliklere yol açmaktadır.

Başak Kart’ın derhal ve sadece kendi sahipleri çiftçi ve besicilere hizmet etmesi gerçekleştirilmelidir. Borsa ve Ticaret Odaları’nın çiftçiye gölge etmemesi sağlanmalı, yoksa alacak ve satacak mal bulamayacaklar ve dükkanlarını kapatacaklardır”