Bu bütçe kalıcı, güçlü reformların habercisidir « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Bu bütçe kalıcı, güçlü reformların habercisidir

Bu haber 13 Aralık 2020 - 22:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

AK Parti Bursa Milletvekili, AK Parti Genel Merkez İnsan Hakları Başkan Yardımcısı ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Emine Yavuz Gözgeç, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) 2021 yılı bütçesi üzerine TBMM Genel Kurulu’nda konuştu.

Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumu TÜBİTAK bütçesi üzerine söz alan Vekil Gözgeç, “Güçlü bir Türkiye olarak her alanda olduğu gibi teknoloji alanında da ‘Millî Teknoloji, Güçlü Sanayi’ vizyonuyla, dünden bugüne başarı hikâyelerine imza attık ve yeni başarı hikâyelerini yazmaya devam edeceğiz inşallah” dedi.

Bütçe görüşmeleri kapsamında söz alan Vekil Gözgeç,“Savunmadan sağlığa, uzaydan kutup çalışmalarına, gıdadan çevreye, enerjiden bilişime, birçok alanda kritik araştırmalar gerçekleştiren TÜBİTAK, AR-GE projelerine verdiği milyonlarca hibe destekleriyle işletmelerin AR-GE’ye daha fazla yatırım yapmalarını özendirmiştir. AR-GE merkezlerinde 18 bin proje yürütülmektedir. Tüm dünyanın Covid-19’la mücadele ettiği salgın döneminde bir teknopark firmamız tarafından tasarlanan yoğun bakım solunum cihazının seri üretimi AR-GE merkezi olan sanayi kuruluşlarımızın iş birliğiyle gerçekleştirilmiştir” şeklinde konuştu.

Vekil Gözgeç konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yine, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi, 49 farklı kurum ve kuruluştan 436 araştırmacının bir araya geldiği Covid-19 Türkiye Platformu’nun aşı ve ilaç geliştirme çalışmalarının koordinasyonunu sağlayarak ekosistemimize önderlik etmektedir. Millî teknoloji hamlemizde ‘önce insan’ anlayışıyla, burs programlarıyla, geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştiren DENEYAP Atölyeleri’yle geleceğin bilim insanlarının yetişmesine katkı sağlıyoruz. 2021 yılında 1.000 lisans öğrencimiz Stajyer Araştırmacı Burs Programı’na katılarak TÜBİTAK araştırma projelerinde deneyim kazanabilecektir”

Bursa’nın, tarih, turizm, kültür, sanayi kenti olmasının yanı sıra Milli Teknoloji üssü haline geleceğini belirten Gözgeç, “Teknoparkları, AR-GE merkezleri, model fabrikası, Bursa Teknik Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi, yeni sanayi devriminin sembolü TEKNOSAB, BTSO, Bursa Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK iş birliğiyle yapımı tamamlanan, Avrupa’da en iyi, dünyada ise ilk 9 havacılık ve uzay merkezinden birisi olma özelliğine sahip ve ülkemizde bir ilk olan Bursa Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi, bir otomobil olmanın ötesinde elektrikli, ağa bağlı, çevreye duyarlı, altmış yıllık hayalimizi gerçeğe dönüştüren Türkiye’nin otomobili TOGG üretim merkezi, Bilişim Vadisi’yle Bursa’mızın Millî Teknoloji Üssü hâline geleceğine yürekten inanıyorum” şeklinde konuştu.

Bu bütçenin, bugüne kadar hayata geçirilen reformlarımız gibi, bundan sonra da kalıcı, güçlü reformların habercisi ‘bizi izlemeye devam edin bütçesi’ olduğunu belirten Vekil Gözgeç; “Bu bütçe, eğitimden sağlığa, sanayiden teknolojiye ‘önce insan’ diyen, merhamet medeniyetimizden güç alan, toplumun tüm kesimlerini kucaklayan, herkesin kendini bulduğu, bütünleştirici bir bütçedir. Bu bütçe, Sayın Cumhurbaşkanımızın her zaman ifade ettiği gibi ‘iman varsa imkân vardır’, inancıyla, milletimizin güveniyle yeni hayaller kurma gücü veren bir bütçedir. Bu bütçe, bugüne kadar hayata geçirilen reformlarımız gibi, bundan sonra da kalıcı, güçlü reformların habercisi olan ‘Bizi izlemeye devam edin’ bütçesidir” dedi.