Yıkılan okullar ne olacak? « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Yıkılan okullar ne olacak?

Bu haber 06 Kasım 2020 - 11:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, sessiz sedasız bir şekilde geldiği Karacabey’de biz dizi incelemelerde bulundu. Dülger’in ziyaretinin basına haber verilmemesi ise, “Gazetecilerin Karacabey’deki eğitimle ilgili soracağı sorularından kaçıyor mu?” yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Geçtiğimiz Ocak ayında alınan kararda, Karacabey’de Cumhuriyet İlkokulu A ve B blok ile 14 Eylül Ortaokulunun A bloğunun ‘depreme dayanıklılık testleri’ sonucunda yıkılması yönünde karar alınmış ve 4 ay sonra yıkım işlemi gerçekleştirilmişti.

Yıkımın ardından geçen 5 aya rağmen yıkılan binaların yerine yenileri yapılmazken, o dönemde, Karacabey’de tüm okulların ‘depreme dayanıklılık testlerinin’ yapıldığı belirtilmiş olsa da, bazı okullarda bu testlerin yapılmadığı da iddia edilmişti.

İşte bu iddialar ve okul inşaatlarının yapım süreci gibi tüm bu soruların muhatabı olan Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Dülger, geçtiğimiz günlerde geldiği Karacabey’de, basın mensuplarıyla bir araya gelmeden sessiz sedasız bir dizi incelemelerde bulundu.

Dülger, Karacabey’de gazeteler arasında ayrımcılık yapan, kurumun ilanlarını kendine yakın olan gazetelere paslayan Ticaret Borsası Başkanı Murat Bertan’la bir araya gelerek, yapımını üstlendiği iddia edilen Ticaret Borsası yönetimine teşekkür etse de, fakat inşaat süreciyle ilgili tek bir bilgi paylaşmadı.

Müdür Dülger’in, yıkılan 14 Eylül Ortaokulu A bloğu hakkında açıklama yapmaması ve bu okula ziyarette bile bulunmaması ise, “Herhalde bu okulun yapımıyla ilgili daha bir hayırsever bulamadılar ki fotoğraf veremedikleri için uğramıyorlar” yorumunun yapılmasına neden oldu.

 KTSO’nun yaptığı Eğitim Merkezi’ne ziyaret!

Sebahattin Dülger, Cumhuriyet İlkokulu ziyaretinin ardından Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) tarafından yapılan KTSO Mesleki Eğitim Merkezi’ni de ziyaret etti.

KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Naci Güncü ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Vedat Kırbaş’ın da hazır bulunduğu ziyarette konuşan Dülger: “Eğitim camiamız adına Oda Yönetim Kurulu Başkanı Naci Güncü nezdinde tüm Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası yöneticilerine ve üyelerine en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Yapımı tamamlanan KTSO Mesleki Eğitim Merkezi en ileri teknolojik imkânlarla donatılmış. Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası her şeyiyle müthiş bir eseri Karacabey’e kazandırmış. Milli Eğitim olarak bizler de bundan sonra ilçe sanayicisi ile birlikte bu okuldan nitelikli elemanlar yetiştirmeye devam edeceğiz” dedi.

KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Naci Güncü de, “Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi tüm olanaklarıyla ilçe sanayicisinin ve esnaflarımızın hizmetindedir. Oda üyelerimizin ve ilçemizdeki diğer esnafların en büyük sıkıntılarından olan nitelikli ara eleman ihtiyacımızı burada gerçekleştirilecek eğitim, seminer, mesleki yeterlilik kurumu sınavları ile karşılayacağız. Oda üyelerimiz bu kurumu asla bırakmayacak. Her türlü eğitim, seminer, sınav ve toplantılarını burada gerçekleştirecek. Gece gündüz demeden bu mekanizmayı çalıştırarak ilçemizin nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılayacağız” ifadelerini kullandı.