97. yılı buruk kutluyoruz, neden mi? « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

97. yılı buruk kutluyoruz, neden mi?

Bu haber 28 Ekim 2020 - 16:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Karacabey İlçe Başkanı Gönül Avil, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. yılı dolayısıyla açıklamada bulundu.

Açıklamasına, “Bugün Cumhuriyetin 97. yılını kutluyoruz ama çok buruk bir şekilde, neden mi?” diyerek başlayan Başkan Avil, şunları dile getirdi;

“İçişleri Bakanı Soylu tarafından valiliklere gönderilen genelgede ‘valilik ve kaymakamlık tarafından onaylanan kutlama programları dışında etkinliklere izin verilmeyeceği’ belirtildi. Salgını gerekçe gösteren hükümet, 23 Nisan, 19 Mayıs ve 30 Ağustos’un ardından Cumhuriyet Bayramı Kutlamalarına da açıkça yasak getirdi.

Belediyelerin ve halkın, en büyük bayramını kutlama özgürlüğüne yasak getiren iktidar partisi, kısıtlama kararlarını yalnızca ulusal bayramlarda hatırlıyor. İktidarın onay verdiği toplantı ve gösterilere en ufak bir müdahale yapılmıyor.

Ne yazık ki,

O eski Cumhuriyet Bayramları başkaydı çünkü o Cumhuriyet başkaydı.

Şimdi bugün resmen egemen olan bu Cumhuriyet, o Cumhuriyet değil.

Evet, o Cumhuriyet bu Cumhuriyet değil.

29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet, kulu yurttaşlaştıran bir Cumhuriyetti.

Bugün egemen olan Cumhuriyet ise yurttaştan tekrar kula yönelmiş bir Cumhuriyettir.

Bir zamanlar fener alaylarıyla coşkuyla kutladığımız az zamanda büyük işler başardığımız o Cumhuriyeti biz kurmuştuk. Ve kendi kurduğumuz o Cumhuriyeti yine başkası değil bizzat biz hayata geçireceğiz.

Büyük Atatürk’ün ülkeyi emperyalistlerden kurtarışını Cumhuriyetimiz kurmasını, kadın erkek eşitliği konusunda attığı adımları, Milli Egemenliğin halka ait olduğunu, kuldan yurttaş, ümmetten özgür bir ulus yarattığını, hilafeti ve saltanatı kaldırdığını, sanayileşme ve ulaştırma alanındaki çok önemli başarılarını asla unutmayacağız.

97. yılını büyük bir gururla kutladığımız Cumhuriyetimizin yıldönümünde Ata’mızı bir kez daha saygı, minnet ve özlemle anıyoruz.

Sömürgeciliğe başkaldıran yirminci yüzyılın ve günümüzün tüm devrimci önderleri Atatürk’ün tam bağımsızlık, milli egemenlik, çağdaşlık, dünya halkları için barış idealini kendileri için ilham kaynağı görmüşlerdir. Bizler de antiemperyalist devrimciler olarak, Ata’mızın vasiyet ettiği hedefleri gerçekleştirmek için inanç ve kararlılıkla çalışacağımızın sözünü veriyoruz.

Cumhuriyetin yüzüncü yılına giderken biz CHP’lilere düşen görev, Atatürk’e onun kurduğu Cumhuriyet’e, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet şehitlerine borcumuzu ödemektir. Bu borç, en geç 2023’te demokratların birlikteliğini iktidara taşımak, tüm darbe kalıntılarını temizlemek, demokratik bir anayasayı yaşama geçirmek, Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmak olmalıdır.

Cumhuriyet aydınlıktır. Cumhuriyet ışığını hiçbir güç karartamayacaktır. Yaşasın laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti. Çok daha coşkulu Cumhuriyet Bayramlarında buluşmak dileğimle Karacabeyli hemşerilerimin bayramlarını en içten duygularla kutluyorum”

Öte yandan, CHP Karacabey İlçe Örgütü, Cumhuriyet Bayramının 97. yılı dolayısıyla Atatürk Anıtına çelenk sunumu yaptıktan sonra, esnaf ve vatandaşların bayramını kutlayarak Türk Bayrağı hediye etti.