Köyler üvey evlat muamelesi görüyor « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Köyler üvey evlat muamelesi görüyor

Bu haber 25 Ekim 2020 - 18:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İYİ Parti Karacabey Belediye Meclis Üyesi Nezihi Mestan, Karacabey köylerinin üvey evlat muamelesi gördüğünü iddia etti.

Mestan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları söyledi; “2012 yılında 6360 sayılı kanun ile birlikte Karacabey’imize bağlı olan 65 köyümüz mahalle oldu. Köylerin mahalle olmasının hiçbir soruna çözüm olmadığı gibi sorunlarını da kat be kat arttırdı. Köydeki vatandaşların en büyük sıkıntılarından birisi ilçeye ulaşım sorunudur. Köy arabalarını kullanan vatandaşların daha önce 10 dakikada ulaştıkları Karacabey’e 1 saatte varmaları, araç saatlerinin belirsizliği, pandemi sürecinde hiçbir şekilde araçlarda kontrol yapılmaması, araçların yetersizliği dolayısıyla araçtaki yolcuların kalabalık bir şekilde ulaşım sağlamasıdır.

Çevre ilçemiz olan Mustafakemalpaşa, Bursa Büyükşehir’e bağlı değil mi? Köy araçları her saat başı ve gece saat 23.00’ kadar mevcut. Peki 65 köyü olan Karacabey’e toplam 9 araç yeterli mi? Muhtarlar köyle ilgili sorunlarda kendilerini dinleyecek ve sorunlarına çözüm getirecek bir belediyeye hasret kaldıklarını belirtiyorlar.

İYİ Parti olarak köyde yaşayan vatandaşlara bir dokunduk bin ah işittik. Köy kahvelerinin bakımsızlığından muzdarip olan köy sakinleri şikayetlerini defalarca Karacabey Belediyesine ilettiklerini ve seferinde sonucun hüsran olduğunu belirttiler. Çöplerin 15 günü geçen alım sürecinden tutun da, altyapı sorunları, köylerin içindeki işletmelerin istenmeyen kişi yada işi bilmeyen kişilere para uğruna verilmesi gibi sorunlara çözüm bulunmaması ve her defasında topun Bursa’ya atılması, vatandaşların ‘biz üvey evlat muamelesi görüyoruz’ demelerine ve haklı isyana sürüklemiştir. Seçim çalışmalarında ‘Benzersiz Kent’ diye bahsedilen Karacabey ve mahalle sakinleri, sorunlarına çözüm bulacak bir belediye istiyor.

Sayın Başkan ise, çok basit bir cevap vermekte ‘Bursa Büyükşehir Belediyesi ilgileniyor’ diye. İYİ Parti Karacabey olarak sormaktayız ki, seçim çalışmalarında ‘üçlü yönetim güçlü yönetim’ diyerek seçmenden oy istediğiniz şeffaf belediyecilik hizmet anlayışı bu mudur? Köyler mahalle oldu ama yanlış yönetimden dolayı faturası köylere çıkmakta. Hükümetin uyguladığı yanlış politikadan dolayı iller Büyükşehir oldu, fakat köyler yok oldu. Hülasa olarak köyümüz ‘köy’, mahallemiz ‘mahalle’ olarak kalsaydı.

Vatandaş mağdur

İYİ Parti Karacabey İlçe Başkanlığı olarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözünü hatırlatırız ki ‘Köylü milletin efendisidir’ Onların sorunlarını görmezden gelmek, dertlerine çare olmamakla bir yere varamazsınız. İYİ Parti Karacabey İlçe Başkanlığı olarak biz Karacabey’imizin ve köylerimizin dertlerini dinlemeye ve seslerini duyurmaya devam edeceğiz”