Mutfağınızda C vitaminine yer açın « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Mutfağınızda C vitaminine yer açın

Bu haber 23 Ekim 2020 - 10:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Koronavirüste vaka sayılarının arttığı bu dönemde, Covid-19 nedeniyle hastaneye yatırılan hastaların yaklaşık yüzde 40’ında kalp damar hastalıkları eşlik ediyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen, pazar tezgahlarında yerini almaya başlayan mandalina, kivi, limon, portakal gibi C vitamini yüklü besinlerin kalp damar rahatsızlığı olanların bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirtiyor.

Tüm dünyada etkisini yeniden arttırmaya başlayan Covid-19 salgını, kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte sadece hijyen, sosyal mesafe değil, aynı zamanda bağışıklık sisteminin de güçlü tutulmasını gündeme getiriyor. Covid-19 nedeniyle hastaneye yatırılan hastaların yaklaşık yüzde 40’ında kalp damar hastalıkları eşlik ediyor. Covid-19 enfeksiyonunda kalp damar hastalığı olanlarda ölüm oranları yaklaşık yüzde 10 iken, bu oran sağlıklı bireylerde yüzde 1- 2 arasında seyrediyor. Aynı zamanda dünyada Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlere bakıldığında da yarısının solunum yetmezliğinden yarısının ise kalp hasarı ve/veya dolaşım bozukluğu hayatını kaybettiği görülüyor. Bu nedenle kalp-damar rahatsızlığı olanların Covid-19 salgınına karşı daha da dikkatli olmaları gerekiyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen, “Koronavirüste hastalığa daha açık konuma gelen 65 yaş üstü yüksek tansiyon veya kalp damar hastalığı bulunan kişilerin genel hijyen kurallarına daha dikkatli olmaları gereklidir. Özellikle toplu taşıma, halka açık restoran veya cami gibi ortamlardan kesinlikle kaçınmaları, alışveriş konusunda yakınlarından yardım almaları uygun olur. Kalp ve yüksek tansiyon hastalarının medyada sürekli konu ile ilgili haberleri dinlemeyip toplumda oluşan endişe havasından uzak durmalıdırlar. Günlerini psikolojik olarak rahatlatıcı aktivitelerle geçirmelidirler. Doktorların beslenme tavsiyelerine uyup C vitamininden zengin gıdalarla beslenmeleri esastır. C vitaminine mutfakta yer açmak için en doğru zaman. Bol bol C vitamini yönünden portakal, limon, kivi gibi besinlerin tüketilmesi gerekiyor” dedi.

Hipertansiyon hastalarının kullanmakta oldukları ilaç tedavilerine aynen devam etmeleri gerektiğine, ACE inhibitörleri ve Anjiyotensin Reseptör blokerleri gruplarının enfeksiyon açısından risk oluşturduğu bilgisinin doğru olmadığına dikkat çeken Dr. Esen, “Bu yönde Avrupa ve Amerika kalp cemiyetleri ilaç değişikliği yapılmaması yönünde tavsiye kararı yayınlamıştır” şeklinde konuştu.