Çiftçilere bir yeni hizmet daha! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Çiftçilere bir yeni hizmet daha!

Bu haber 19 Ekim 2020 - 10:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Ziraat Odası, ilçe genelinde farklı bölge ve mahallelerdeki tarlalardan ücretsiz 1600 adet Toprak Analizi gerçekleştirdi. Analiz sonuçlarının en kısa sürede çiftçilerle paylaşılacağını belirten Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, “Karacabey’imize hayırlı olsun. Toprak Analizi, üründen alınacak verimde çok önemlidir” dedi.

Karacabey Ziraat Odası, çiftçinin isteklerine cevap verebilmek için yoğun çalışmalarına devam ediyor. Özel bir firmanın laboratuarında yaptırılan analizlerde çiftçiler, toprağında ne gibi ürünler yetişeceğini bu şekilde öğrenebilecek.

Konuyla ilgili kamuoyunu bilgilendiren Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, ilçe genelinde farklı bölge ve mahallelerde tarlalardan 1600 adet Toprak Analizi gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Başkan Erdem, Ziraat Odası olarak toprak analizlerine büyük önem verdiklerini vurgulayarak şu bilgilere yer verdi: “Toprak analizleri ile o toprağın özellikleri belirlenir ve o toprağa verilecek en uygun gübre çeşidine karar verilir. Toprak analizlerine göre verilecek gübre miktarına ve çeşidine karar verilmesi ürün miktarını ve ürünün kalitesini arttırmakta en önemli yollardan birisidir. Bu nedenle de bizde ilçemizdeki toprakları daha verimli hale getirebilmeyi amaçladık ve bunu da ancak çiftçimizi toprak analizi konusunda bilinçlendirip ücretsiz toprak analizi desteği sağlayarak gerçekleştirebileceğimizi düşündük”

Erhan Erdem, bu hizmetle Hububat, Mısır, Şeker Pancarı ve her çeşit bitkisel üretimde çiftçilerin daha çok verim alması için toprak analizinin önemli olduğunu belirterek, müracaat eden çiftçilerin toprağın ihtiyacına göre gübre kullanacaklarını ve gereksiz gübre kullanmaktan kurtularak maliyetleri de azaltacaklarını söyledi.

Başkan Erdem ayrıca, analiz sonuçlarının en kısa sürede çiftçilerle paylaşılacağını belirterek, “Analizlerimiz devam edecek. Hedefimiz bölgemizdeki bütün çiftçileri toprak analizi konusunda bilinçlendirmek ve bölgemizi daha verimli tarım topraklarına kavuşturmaktır. Bunun için de hizmetlerimiz ve çalışmalarımız devam edecektir” dedi.