Artık herkes emlakçılık yapamayacak! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Artık herkes emlakçılık yapamayacak!

Bu haber 16 Ekim 2020 - 10:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursa Sorumlu Emlak Danışmanları Derneği (BURSED) Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Hasırcı, artık yetki belgesi alınmadan emlakçılık faaliyetlerinin yürütülemeyeceğini ve belgesi bulunmayan firmaların ilan sitelerine üye olamayacağını hatırlatarak, hayata geçirilen düzenleme ile kayıt dışının önüne geçileceğini belirtti.

BURSED Başkanı Hasırcı, Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Değişiklik Yapılması Dair Yönetmeliğin sektörde kayıt dışı ekonomi ve standart dışı çalışan şekillerinin önüne geçen çok önemli bir adım olduğunu belirterek, başta Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan olmak üzere tüm Bakanlık yetkililerine teşekkür etti.

Hayata geçirilen düzenleme ile emlakçılık faaliyetlerinde hizmet kalitesinin artırılmasının, haksız rekabetin ortadan kaldırılmasının ve kayıt dışılığın önüne geçilmesinin sağlanacağını belirten Rıdvan Hasırcı, yeni sistem sayesinde emlakçılık faaliyetlerinin adil rekabet koşullarında, kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde yürütülebileceğinin altını çizerek, sektörün sağlıklı bir işleyişe kavuşacağını belirtti.

Yapılan düzenleme ile sektörün şeffaf ve hesap verebilir bir hale geleceğini ifade eden Rıdvan Hasırcı, şu hatırlatmaları yaptı: “Bu düzenleme ile yeni bir emlak işletmesi açılabilmesi için taşınmaz ticareti konusunda en az 100 saatlik eğitim alınması ve mezuniyet durumuna göre en az 12 ay veya 6 ay emlak danışmanlığı yapılmış olması gerekiyor. En az 100 saatlik mesleki eğitim almayanlar ve mesleki deneyime sahip olmayanlar artık emlak işletmesi açamayacak. Ayrıca, emlak işletmesi sahipleri ile şirket yetkililerinin Seviye 5, emlak işletmesinde sigortalı çalışanların ise Seviye 4 mesleki yeterlilik belgesi ile faaliyet gösterme yükümlülüğü olacak. Bu sayede sektördeki iş gücünün niteliğine önemli katkı sağlanacak ve tüketicilerin daha kaliteli hizmet alması mümkün olacak”

Rıdvan Hasırcı, yetki belgesi alımına ilişkin işlemlerin tamamının Ticaret Bakanlığı’nın internet adresi üzerinden ulaşılabilen Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi’nden (TTBS) gerçekleştirileceğini hatırlattı.