Meme kanseri için pembe maske « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Meme kanseri için pembe maske

Bu haber 02 Ekim 2020 - 10:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Özel Hayat Hastanesi, 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı sebebiyle düzenlediği etkinlikte, hastane çalışanları pembe maske takarken, pembe maskeler hastaneye gelen kadınlara da hediye edilerek farkındalık oluşturuldu.

Tüm dünyada ‘Meme Kanseri Farkındalık Ayı’ olarak anılan Ekim ayında birçok etkinlik düzenlenerek hastalığa dikkat çekiliyor. Özel Hayat Hastanesi de bu kapsamda gerçekleştirdiği etkinlikte, hastalığın sembol rengi olan pembe, renginde maskeler takar hastane personel, aynı zamanda tedavi için hastaneye gelen kadınlara da hediye etti.

Erken teşhis vurgusu

Ekim ayı meme kanseri bilinçlendirme haftasında hastane olarak farkındalık oluşturmak için gerekeni yaptıklarını belirten Özel Hayat Hastanesi Başhekimi ve Radyoloji Uzmanı Dr. Fatih Özkul, “Hastalarımızı ve çevremizi bilinçlendirme adına, herkese pembe maske ve bu hastalıkla ilgili broşürlerimizi dağıttık. Çağımızın hastalığı olan kanserde ve kadınlarımız için önemli bir risk grubu olan meme kanserinde farkındalık oluşturmak istedik. Çünkü birçok rahatsızlıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis çok önemli. Özellikle meme kanserinde kadınlarımızdan ricamız, gereken kontrolleri düzenli olarak yaptırması. Eğer bir sorun var ise, önlemimizi erkenden almakta fayda var. Tedavilerimizi en doğru şekilde yaparak sevdiklerimizle uzun süreler yaşayalım. Özellikle aile öyküsü olanlar mamografi ve ultrason kontrollerini aksatmasınlar ki erken teşhisle sağlığımızı koruyalım” diye konuştu.

Kadınlarda en sık görülen kanserlerden birisinin meme kanseri olduğunu ifade eden Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Servet Yetgin de, “Oldukça ciddiye alınması gereken sağlık problemlerindendir. Eskiden hep ileri yaşlarda görülür gibi bir izlenim vardı. Ama çok genç yaşlarda da meme kanseri görülebiliyor. Bu sebeple bütün kadınların 25 yaştan itibaren bilinçlenmesi gerekiyor. Her 8 kadından birinde meme kanser görülmektedir. Bu oldukça yüksek bir orandır. Özellikle anne, kardeş ve teyze gibi yakın akrabada varsa bu kişilerin daha çok dikkatli olması gerekmektedir” dedi.