Su soygununa dur diyeceğiz! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Su soygununa dur diyeceğiz!

Bu haber 17 Eylül 2020 - 11:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İYİ Parti Bursa İl Teşkilatı, Türkiye’nin en pahalı suyunun Bursa’da olduğunu iddia ederek, BUSKİ önünde düzenlediği sayaç eylemi ile protesto etti. İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri, partililer ve vatandaşların katıldığı protestoda, yüksek su faturaları kınandı ve su saatleri BUSKİ giriş kapısının önüne bırakıldı.

İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, ekonomik sıkıntılar nedeniyle zaten geçim derdinde olan vatandaşların, yüksek su faturalarıyla iyice bunaldığını belirtirken, “Velhasıl Bursa sudan ibarettir, diyen rahmetli Evliya Çelebi, bugün Bursa’da yaşasaydı ve evine su faturası gelseydi, muhtemelen ‘Yandım Allah’ derdi ve ‘Velhasıl Bursa’da su faturaları kazıktan ibarettir’ diye de eklerdi” şeklinde konuştu.

İYİ Parti İl Başkanlığı’nın su faturaları ile ilgili BUSKİ önünde düzenlediği eylemde konuşan Başkan Selçuk Türkoğlu, şunları söyledi;

“Sevgili Bursalılar, kıymetli vatandaşlarımız, değerli basın mensupları. Bugün burada; ‘Su Şehri’ olarak bilinen Bursa’da, hemen yanı başımızdaki muhteşem Uludağ’ımızdan süzülerek gelen güzelim suyumuzun, vatandaşın burnundan nasıl getirildiğini haykırmak için toplanmış bulunuyoruz.

Ne diyordu Evliya Çelebi ünlü Seyahatnamesi’nde? ‘Velhasıl Bursa sudan ibarettir’ Aynı Evliya Çelebi bugün Bursa’yı görseydi ne derdi? ‘Velhasıl Bursa susuz kaldı’ Peki Ünlü Seyyah, Bursa’da yaşasaydı ve bu ay evine su faturası gelseydi ne derdi? Muhtemelen ‘Yandım Allah’ derdi ve arkasından da eklerdi; ‘Velhasıl Bursa’da su faturaları kazıktan ibarettir’

Hani Bursa’da su çeşmeden içilirdi?

Sevgili Bursalılar. Daha dün, ‘Bursa’da su çeşmeden içilir’ diye gerim gerim gerilip ahkam kesenler; bugün hiç mübalağasız, zaten geçim sıkıntısından ayakta kalma mücadelesi veren vatandaşa Türkiye’nin en pahalı suyunu kullandırıyorlar. Bursa’nın suyu artık maalesef çeşmeden değil, ceplerdeki son kuruşlar tüketilerek cüzdandan içiliyor. Çeşme suyunun içilebilir olmasından ümidini kesen Bursa Büyükşehir Belediyesi de, zaten suyu şişeleyip satarak para kazanmanın derdine düşmüş durumda.

Bu resmen bir soygundur

Sevgili dostlar bunun adı su soygunudur ve bizler burada bu soyguna dur demek için bulunuyoruz. Geçtiğimiz günlerde su faturasının yüksekliğinden yakınan vatandaşa ne diyor Büyükşehir Belediye Başkanı? ‘Kullanmadığı halde fazla su faturası ödeyen vatandaşımız BUSKİ’ye müracaat etsin’ Böyle bir şey olabilir mi? Ne demek kullanmadığı halde su parası ödemek? Siz önce yanı başımızdaki Uludağ’dan, diğer şehirlere göre en az maliyetle gelen suyun, nasıl en yüksek fiyatla satıldığının hesabını verin.

Bursalılar çok mu zengin?

İstanbul her 2,5 ton kullanımın 500 litresinden, yani tam yarım tonundan, ‘insani yaşam hakkı’ diyerek ücret almazken, aynı şekilde Eskişehir, Ankara gibi Büyükşehir Belediyeleri de katı atık toplama bedeli, bakım bedeli, muhtelif tahsilat gibi bedeller tahakkuk ettirmezken; başında bulunduğunuz Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, bu kalemlerden kaç lira tahsil ettiğinden haberiniz var mı? Çevre Temizlik Vergisi’nin de olduğu faturalarda, ayrıca katı atık bedelinin bulunmasını vatandaşa nasıl izah ediyorsunuz?

Örneğin; 10 ton kullanılan suya İstanbullu 51 TL, Eskişehirli 52 TL, Ankaralı 58 TL, Sakaryalı 62 TL, Adanalı 67 TL, İzmirli 68 TL öderken; Bursalılar neden 82 TL 14 Kuruş ödüyor? İçinde bulunduğumuz bu ay İstanbul’da 4 metreküp su kullanan 18 TL öderken, aynı miktar suyu kullanan Bursalı vatandaşımız neden 50 TL ödüyor?

Bu soyguna dur diyeceğiz!

Hayatında bir defa evine gelen su faturasını görmeyenlerin, bu fatura kaç lira diye duymayanların, dar gelirlilerin, işsizlerin, aşsızların, garip gurebanın, kısacası su faturasının ne demek olduğunu en acı şekilde hissedenlerin duygularını anlamaları mümkün değil. Çünkü bu ülkeyi yönetenler artık saraylarda, sırça köşklerde yaşıyorlar ve milletin perperişan halini görmüyorlar, görmek de istemiyorlar. Tek dertleri, fahiş faturalar, vergiler, harçlar üzerinden paraları toplayıp halkı soymak, sonra da onları statlarda, T2 hatlarında, millet bahçelerinde çarçur etmek ardından da yandaş müteahhitlere peşkeş çekmek.

İşte bu soygun düzeninize dur diyeceğiz ve bütün bunlarla ilgili her platformda vatandaşımızın sesi olacağız. Belediye Meclis Üyelerimiz önümüzdeki günlerde verecekleri önergeler ile konunun ısrarlı takipçisi olacaklar. Buradan üzerine basa basa bir kez daha vurguluyoruz. Bu soyguna dur diyeceğiz. Bu fahiş faturaları Bursalılara reva görülmesine izin vermeyeceğiz. BUSKİ’nin, vatandaşı soyma aracı yapılarak, belediyelerin borçlarının ödetildiği finans kaynağı gibi görülmesine izin vermeyeceğiz.

Kısacası; İYİ Parti olarak vatandaşımızı soydurtmayacağız. O nedenle; soygununuzun aracı haline gelen ve artık işe yaramayan bu su saatlerini sizlere aynen iade ediyoruz. Alın tepe tepe kullanın”