ADD’den Erbaş hakkında suç duyurusu! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

ADD’den Erbaş hakkında suç duyurusu!

Bu haber 06 Ağustos 2020 - 10:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ercan Yıldız başkanlığındaki Karacabey Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Yönetim Kurulu Üyeleri, Ayasofya’nın açılışında Atatürk’e hakaret ettiği gerekçesi ile Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında geçtiğimiz hafta Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Karacabey Adliyesi önünde toplanan ADD Yönetim Kurulu üyelerine CHP’liler de destek verdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan ADD Şube Başkanı Yıldız, “Ülkemizin ve Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden, beddua eden ve iftira atan, bunu da ‘ben görevimi yaptım’ diye açıklayan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında Karacabey Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduk” dedi.

Başkan Yıldız, 81 ilde eş zamanlı yapılan suç duyurusu ile ilgili; “Lozan Barış Antlaşması’nın 97. yıldönümüne denk getirilen, Ayasofya’nın ibadete açılması sırasında, Ali Erbaş’ın Büyük Atatürk’e yönelik, hadsiz ifadeleri sıcaklığını korumaktadır. Ali Erbaş’ın bu sözlerinden daha vahimi devlet yöneticilerinin, tüm üst düzey komuta kademesinin, yargı temsilcilerinin huzurunda bu konuşmayı yapmaya cüret etmesidir. Büyük Atatürk’ü hutbelerden çıkaran, anmayan ve bir kez bile rahmet dilemeyen Ali Erbaş’ın ‘Atatürk’e dua edilir’ ifadeleri de aldatmacadır” diye konuştu.

Ali Erbaş ne demişti?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya’da okuduğu cuma hutbesinde, “Fatih Sultan Mehmet Ayasofya’yı cami olması için vakfetti. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar” ifadelerini kullanmıştı. Erbaş’ın bu sözleri Atatürk’ü hedef aldığı şeklinde yorumlanmış ve büyük tepki çekmişti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.