Yıkılan okul otoparklı olacak! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Yıkılan okul otoparklı olacak!

Bu haber 02 Haziran 2020 - 11:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursa Valiliği, il genelindeki tüm okullarda deprem dayanıklılık testleri yaptırmış ve Karacabey’de de 14 Eylül Ortaokulu A Blok ile Cumhuriyet İlkokulu A ve B Blok için yıkım kararı almıştı. Bu kararın ardından, yeni okul inşaatıyla birlikte okulun alt katının otopark olması için girişimlerde bulunan Başkan Ali Özkan, konuyu Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’la görüşmüştü.

Ankara’da gerçekleşen ve Bursa Milletvekilleri Mustafa Esgin, Refik Özen ve Zafer Işık’ında yer aldığı görüşmede konu gündeme gelmiş ve Bakan Selçuk’unda projeye olumlu baktığı belirtilmişti.

Özkan umutlu

Dün çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanı Ali Özkan yaptığı açıklamada, “Valiliğimizin aldığı karar sonrası büyükşehir ekiplerimiz yıkım çalışmalarına önceki gün başladı. Bizde çalışmaları yerinde inceledik. Ve sahada, otopark projemiz için gözlemlerde bulunduk. Yaklaşık 1900 m2’lik bir alan ortaya çıkacak. Bu bölgede trafik yoğunluğunu ve otopark sorununu rahatlatmak adına böyle bir fikrimiz oldu ve Sayın Bakanımız da konuya olumlu yaklaştı. Değerlendirmelerimiz devam ediyor. Yakın zamanda projemizi neticelendirmeyi umuyoruz” dedi. Başkan Özkan, okulun yapımına katkı sağlamaları noktasında hayırseverler için de çağrıda bulundu.

Tarihi kimliğe sahip

Öte yandan, C bloğu ilçenin en tarihi okullarından olan ve yapımı cumhuriyet döneminin ilk yıllarına dayanan Cumhuriyet Okulu, 1926 yılından bu yana eğitim vermeye devam ediyor. Şehir merkezinde artan yoğunluğun ardından 1975 yılında B Blok ve 1994 yılında ise A blok hizmete girmiş, tarihi okul kapasitesini artırarak eğitim ve öğretim hayatına devam etmişti. Ancak sonradan yapılan bu iki binanın deprem testlerinde riskli olduğu ortaya çıkınca, valilik tarafından yıkım kararı alınmıştı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.