Hangi camilerde cuma namazı kılınacak? « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Hangi camilerde cuma namazı kılınacak?

Bu haber 28 Mayıs 2020 - 16:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 16 Mart tarihinden bu yana geçici olarak faaliyetlerine ara veren camiler, yarın cemaatle buluşacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Kabine Toplantısı’nda, cami ve mescitlerin cemaatle ibadete açılmasına yönelik alınacak tedbirlerin değerlendirildiği belirtilen genelgede, Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda, 29 Mayıs Cuma günü belirlenecek kurallar çerçevesinde öğle, ikindi ve cuma namazlarının camilerde cemaatle kılınabileceği kararı alındığı ifade edildi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bilindiği üzere cami ve mescitlerde cuma namazı kılınamıyordu. Ancak ikinci normalleşme takvimi içerisinde bazı cami ve mescitlerde cuma namazı kılınması kararlaştırıldı. Bu kapsamda Karacabey’de de yarın hangi camilerde cuma namazı kılınacağını açıkladı. Açıklamada, cuma namazı kılınacak 10 merkez, 68 kırsal mahalle camii, 1 pazaryeri, 1 stadyum ve 7 okul bahçesi olmak üzere toplam 87 mekanda cuma namazının kılınabileceği belirtildi.

Hangi camilerde cuma namazı kılınacak?

Cuma namazları sosyal mesafe kuralına uyularak camilerin içinde değil dışında kılınacak. Bu nedenle avlusu olan ve çevresi sosyal mesafe kurallarına riayet edilerek cemaatle namaz kılmaya müsait olan camilerde sadece cuma namazı kılınabilecek. Avlusu olmayan camilerde ise cuma namazı kılınmayacak. Şadırvanlar kapalı olacak ve her namaz kılacak kişi kendi seccadesini evinden kendisi getirecek. Ortak seccade kullanımı olmayacak.

Bu kapsamda Karacabey’de de, Merkez; Hüdavendigar Ulucamii, Esentepe Camii, Fatih Camii, Gazi Mah. Camii, Gazi Mah. Karacapaşa Camii, H. İzzet Çetin Kaya Veysel Karani Camii, Emirsultan Camii, Runguşpaşa Camii, Sanayi Camii ve Yunus Emre Camii, Okullar; Anadolu İmam Hatip Lisesi Bahçesi, Atatürk İlkokulu Bahçesi, İMKB Lisesi Bahçesi, Karacabey Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Bahçesi, Karacabey Ortaokulu Bahçesi, Ömer Matlı İlkokulu Bahçesi ve Ulubatlıhasan İlkokulu Bahçesi, Cami Dışında; M. Fehmi Gerçeker Stadyumu ile Ömer Matlı Pazaryeri ve 68 Kırsal Mahalle Camiinde cuma namazları kılınabilecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.