Karacabeyli çiftçinin borcu 1 milyar TL! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Karacabeyli çiftçinin borcu 1 milyar TL!

Bu haber 21 Mayıs 2020 - 12:07 'de eklendi ve 169 kez görüntülendi.

Geçtiğimiz hafta boyunca Orhaneli, Mustafakemalpaşa, Yenişehir, Gemlik ve Nilüfer’de bir takım temaslarda bulunan CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, son olarak Karacabey’de vatandaşların sorunlarını ve önerilerini dinledi.

Beraberinde CHP Karacabey İlçe Başkanı Gönül Avil ve yönetimiyle ilk olarak Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem’i ziyaret eden Aydın, çiftçinin sıkıntılarıyla ilgili bilgi aldı.

Yaptığı bu ziyarette Karacabeyli çiftçinin 1 milyar TL’ye yakın borcu olduğunu öğrenen Aydın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı çağrıyı hatırlatarak, devletin çiftçinin borçlarını silmesi gerektiğini söyledi.

Zaten kötü olan ekonominin üzerine bir de yaşanılan bu sıkıntılı günlerde devletten de destek göremeyen çiftçinin kan ağladığını söyleyen Erkan Aydın, “Çiftçinin kapanmaz bir borcu var. Tarlasını, bağını, bahçesini, evini satıyor ama borç yine de bitmiyor. Çiftçilerimizi korumak adına tüm borçların silinmesi gerekiyor. Borç batağında olan çiftçilerimizin üretime devam etmesi imkansız hale geldi. Üretim yapmayan çiftçi sayısı her geçen gün artıyor. Milli gelirin yüzde 1’i oranında her ay çiftçiye destek verilmeli ama hiçbir zaman bu yüzde 1 verilmedi. Çiftçilerimize verilecek her destek ülkemizin geleceğine verilecek destektir” diye konuştu.

Kooperatifçiliğin önemine de dikkat çeken CHP’li vekil Aydın şunları söyledi: “Girdi maliyetlerinden belini doğrultamayan çiftçi kooperatifçilikle ürününü ne kadara satacağını ve parasını ne zaman alacağını bilebilir. Çiftçinin köyünde ürettiği ürünler kooperatif aracılığıyla hem değerinde satılır hem de tarlada ürünü kalmaz”

Erkan Aydın, Ziraat Odası’nın ardından Pancar Üreticileri Kooperatifi Başkanı Hasan Karahasanoğlu’nu ziyaret ederek bilgi aldı. Daha sonra CHP İlçe Başkanı Gönül Avil ve yönetimiyle birlikte şehir merkezinde ki yüksek risk grubunda olan esnaflar, berberler ve taksicilere maske dağıtarak aynı zamanda sıkıntılarını dinlediler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.