Üreticilerimize çok daha ciddi destek verilmeli « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Üreticilerimize çok daha ciddi destek verilmeli

Bu haber 18 Mayıs 2020 - 16:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Karacabey İlçe Teşkilatı, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla Karacabey Ziraat Odası’nı ziyaret ederek, Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem başta olmak üzere tüm çiftçilerin gününü kutladı.

CHP Yönetim Kurulu ve Kadın Kolları Üyeleriyle birlikte gerçekleştirdiği ziyarette, Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem ile bir araya gelen CHP İlçe Başkanı Gönül Avil, “Genel Bakanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde meclisteki tüm milletvekillerine bir çağrıda bulundu. Çağrısında ‘Çiftçimiz borç batağında. Çiftçilerimizin tüm borçlarını silelim. Çiftçilerimiz rahat nefes alsın. Yürürlükte olan yasaya göre Genel bütçeden her yıl %1 oranında çiftçiye destek verilmesi gerekirken, bu oranda bir destek yıllarca gerçekleştirilmemiştir’ İfadelerinde bulundu.

Evet, köyler boşalıyor. Son yıllarda kayıtlı çiftçi sayısında dikkat çekici bir düşüş yaşanıyor. Bunun nedeni çiftçimiz kazanamıyor. Çiftçimiz, son yıllarda ne kadar çok yer ekerse, o kadar çok zarar eder hale geldi.

Koronavirüs salgınından sonra yetkililerimiz üretimin arttırılması, ekilmedikçe arazinin bırakılmaması çağrısında bulunuyorlar. Tarım sektörünün ne kadar önem kazandığı görüldü. Bunun gereği yapılmalı. Gübre, ilaç, elektrik fiyatları uygun seviyeye çekilmeli, üreticilerimize çok daha ciddi destek verilmeli. Tarım sektörünün sorunları çözülmeli. Tarımda dışa bağımlılık asla yaşanmamalı. Tarım ürünlerinde dışalımı serbest bırakan devlet, dışsatımı da serbest bırakmalıdır. Çiftçilerimizden yana bir tarım politikası uygulanmalı ve üretim planlaması yapılmalıdır. Unutmayalım; çiftçilerimize verilecek destek, bu ülkenin insanına verilecek destektir. 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlar, saygılar sunarım” şeklinde konuştu.

Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem de, CHP İlçe Başkanı Gönül Avil ve beraberindekilere ziyaretlerinden ötürü çiftçiler adına teşekkür etti.